PARTNER PORTALU
  • BGK

NFZ uruchomi mobilne stanowisko ZIP

  • PAP    13 lipca 2013 - 16:55
NFZ uruchomi mobilne stanowisko ZIP

Pracownicy lubelskiego NFZ pojadą do różnych placówek w terenie z mobilnym stanowiskiem Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP), aby ułatwić pacjentom uzyskanie dostępu do tego systemu.
Dotychczas hasło i login do ZIP pobrało w Lubelskiem prawie 4 tys. osób. Dzięki mobilnemu stanowisku dane dostępowe do ZIP będzie można uzyskać - bez konieczności wizyty w placówce NFZ - w różnych instytucjach, urzędach, zakładach pracy oraz na okolicznych imprezach na terenie województwa.

Harmonogram funkcjonowania mobilnego stanowiska ZIP jest opublikowany na stronie internetowej lubelskiego oddziału NFZ.

„To kalendarium jest na bieżąco uzupełniane, bo zgłaszają się kolejne, różne instytucje i zakłady pracy, które chcą takie stanowisko u siebie gościć" - powiedziała rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek.

Uruchomiony 1 lipca Zintegrowany Informator Pacjenta to portal internetowy, w którym pacjenci mogą sprawdzić m.in. historię swojego leczenia od 2008 r., z jakich świadczeń korzystali, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt. Mogą też uzyskać informacje o zrealizowanych receptach refundowanych, a także sprawdzić, czy mają uprawnienie do świadczeń.

Ponadto można sprawdzić długość kolejek oczekujących do lekarzy (na podstawie danych NFZ), a także deklaracje Podstawowej Opieki Zdrowotnej, realizację wniosków ortopedycznych oraz leczenie uzdrowiskowe.

Wgląd do tych informacji wymaga uzyskania dostępu do systemu. Login i hasło dostępowe można otrzymać w placówce NFZ po złożeniu odpowiedniego wniosku (wniosek można złożyć także przez internet). Przy odbiorze loginu i hasła w NFZ trzeba okazać dowód osobisty lub paszport.

Do lubelskiego oddziału NFZ chęć uzyskania danych dostępowych do ZIP zgłosiło dotychczas około 5,8 tys. osób, z czego prawie 4 tys. odebrało już loginy i hasła do własnego konta w ZIP.

W sobotę we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ w Polsce zorganizowano dzień otwarty, podczas którego chętni mogli pobierać hasła i loginy do ZIP.

Jak poinformowała Bartoszek, w Lublinie i delegaturach NFZ w Białej Podlaskiej, Zamościu i Chełmie dane dostępowe do ZIP wydano w sobotę łącznie 480 osobom.

Portal ZIP ma być rozbudowywany - w przyszłości ma mieć dodatkowe funkcje np. ankiety dla pacjentów dotyczące oceny świadczeniodawcy. Znajdą się na nim także m.in. informacje o programach profilaktycznych i leczeniu za granicą.

ZIP to kolejny etap wprowadzania dostępu online do danych pacjentów. Od 1 stycznia działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ), dzięki któremu w placówkach służby zdrowia można sprawdzać uprawnienia pacjentów online na podstawie numeru PESEL.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • pllo, 2013-07-15 08:04:12

    Dlaczego po login i hasła trzeba biec osobiście? Rozumiem że jest tak zoganizowane aby jak najmniej ludzi mogło dotrzeć do swoich danych. Wszyscy wokół potrafili zorganizować sobie i klientom sprawne systemy przekazywania danych poufnych a NFZ nie. Podobnie było z elektronicznymi deklaracjami PIT.... DO czasu jak ktoś obficiej obdarzony w intelekt dostrzegł, żee zamiast idiotycznego, bo drogiego podpisu elektronicznego miożna jednoznacznie weryfikować podatnika po kwocie ostatniego rozliczenia PIT. Proste, tanie i wygodne dla wszystkich poza NFZ bo tu zawsze musi być skompliowanie, drogo i trudno. Dlatego tak wszyce kochają NFZ. Żeby nie było że tylko marudzę. Uważam ten krok za milowy w usprawnianiu pracy NFZ i dostępie pacjenta do bazy danych o nim. Dziwi mnie tylko dlaczego niue korzysta się z roziązań dobrych i sprawdzonych których do wli znajsziemy w internecie. Czy instytucja publiczna zawsze musi wyróżniać się in minus pokazując wszem i wobec ignorancję i lekceważenie pacjenta.  rozwiń