PARTNER PORTALU
  • BGK

NFZ vs. marszałek i wojewoda 1:0

  • PAP    15 marca 2011 - 14:29
NFZ vs. marszałek i wojewoda 1:0

Nowym dyrektorem pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku została Barbara Kawińska. Nominację wręczył jej we wtorek w Warszawie prezes NFZ. Jej powołaniu sprzeciwiali się marszałek województwa i wojewoda pomorski oraz rada Funduszu.
Jak poinformował rzecznik prasowy pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku Mariusz Szymański, zgodnie z decyzją prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza Kawińska funkcję dyrektora pełni od 15 marca. Została powołana na to stanowisko z nadania prezesa, z pominięciem konkursu.

Rzecznik wojewody Roman Nowak poinformował, że wojewoda Roman Zaborowski w związku z informacjami o planowanym powołaniu Kawińskiej na to stanowisko skierował w poniedziałek pismo do minister zdrowia, Ewy Kopacz, w którym "wyraził zaniepokojenie tą decyzją i trybem jej podejmowania".

Zwrócił uwagę, że w ubiegłym tygodniu rada pomorskiego NFZ negatywnie zaopiniowała jej kandydaturę i wskazała na zasadność przeprowadzenia procedury konkursowej na to stanowisko.

Pismo do minister zdrowia oraz do wiadomości premiera Donalda Tuska w sprawie planowanego powołania Kawińskiej skierował w ubiegłym tygodniu także marszałek województwa Mieczysław Struk. Marszałek zwrócił się "z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości wyłonienia kandydata na to stanowisko w drodze otwartego i transparentnego konkursu, z udziałem przedstawicieli wojewody pomorskiego i marszałka województwa pomorskiego".

W swoim piśmie Struk napisał, że "ostatnio przeprowadzony proces kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2011 rok budził ogromne wątpliwości i wzburzenie społeczne, szczególnie ze względu na niewystarczającą współpracę pomiędzy NFZ a innymi organami publicznymi, ustawowo odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Pomorza".

Pisma wojewody i marszałka zostały wysłane do wiadomości prezesa NFZ.

Szymański tłumaczył, że prezes NFZ nie musiał ogłaszać konkursu na stanowisko dyrektora, bo Kawińska jest pracownikiem Funduszu i jej nominację należy traktować jako awans.

Od 1 sierpnia 2010 r. Kawińska sprawowała dwie funkcje: zastępcy dyrektora ds. medycznych (na to stanowisko wygrała konkurs) oraz pełniącej obowiązki dyrektora pomorskiego oddziału NFZ. W Funduszu zatrudniona jest od października 2009 r. Wcześniej pracowała w NFZ w Gdańsku w latach 2003-2007 jako kierownik działu lecznictwa stacjonarnego.

Kawińska jest lekarzem i menedżerem. Oprócz NFZ, pracowała w urzędach gminy i miasta w Cedrach Wielkich i w Gdańsku oraz jako zastępca dyrektora szpitala w Malborku. Posiada dyplom MBA dla kadry medycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.