PARTNER PORTALU
  • BGK

NFZ za leczenie zawału zapłaci mniej

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    16 grudnia 2011 - 07:14
NFZ za leczenie zawału zapłaci mniej

Kardiolodzy wykonujący tzw. procedury inwazyjne, np. w trakcie zawału, nie dogadali się z NFZ.
W proponowanych właśnie placówkom kontraktach ceny zabiegów spadną od 5 do 22 proc. – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: NFZ nie zapłaci mniej za procedury kardiologiczne

„Nie oznacza to gorszego finansowania kardiologii. Kontrakty ze szpitalami będą podobne, tyle że, by dostać tą samą ilość pieniędzy, trzeba przyjąć większą liczbę pacjentów” – mówi rzecznik NFZ Andrzej Troszyński. Jak dodaje, „obniżenie wartości zabiegów nie oznacza, że kardiologia inwazyjna także traci”.

„To jakiś żart” – odpowiada prof. Robert Gil, szef sekcji kardiologii inwazyjnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jak podkreśla, „stracą szpitale i pacjenci, szczególnie ci najciężej chorzy, u których przed zabiegiem trzeba wykonać dodatkową, specjalistyczną diagnostykę”.

Prof. Gil przyznaje, że dotąd NFZ płacił za wiele z tych zabiegów więcej niż one kosztowały. „Od lipca rozmawialiśmy z NFZ nad urealnieniem cen. Dzięki temu, że za niektóre zabiegi dostawaliśmy więcej pieniędzy, było nas stać na wykonanie badań, za które NFZ oddzielnie nie płaci” – wyjaśnia.

„Lekarze nie zaproponowali obniżek przeszacowanych procedur, za to przysłali nam wycenę zabiegów i badań, za które powinniśmy płacić dodatkowo. W sumie kosztowałyby nas 1 mld zł” – mówi rzecznik NFZ.

Jak zapowiada „Rzeczpospolita”, zmiany w finansowaniu zabiegów kardiologii inwazyjnej szpitale odczują w przyszłym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.