PARTNER PORTALU
  • BGK

NFZ zapłaci ponad 1,14 mln zł kary

  • PAP    25 maja 2012 - 07:37
NFZ zapłaci ponad 1,14 mln zł kary

Sąd apelacyjny potwierdził decyzję prezes UOKiK dotyczącą nadużycia przez NFZ swojej pozycji przy ustalaniu kryteriów oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne.
NFZ musi zapłacić ponad 1,14 mln zł kary – poinformował w czwartek UOKiK. Jak podkreśla Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wyrok sądu dotyczy decyzji z lipca 2009 r.

Prezes UOKiK uznała, że NFZ stosując kryteria oceny ofert przedsiębiorców przystępujących do konkursu na świadczenia zdrowotne, faworyzuje dotychczasowych kontrahentów, posiadających tzw. ciągłość podczas oceny ofert. W ocenie UOKiK utrudniało to jednocześnie wygranie konkursu ofert podmiotom, które chciały rozpocząć współpracę z NFZ.

Magdalena Stawarska z centrali NFZ powiedziała, że kontrowersyjny zapis premiujący przy kontraktowaniu świadczeniodawców, którzy mieli zachowaną ciągłość udzielania świadczeń zdrowotnych został wprowadzony jeszcze przez poprzednich prezesów funduszu w latach 2005-2009 i nie budził w tamtym czasie żadnych zastrzeżeń ze strony organu nadzoru.

„Udzielając dodatkowych punktów świadczeniodawcom, którzy mieli zachowaną ciągłość udzielenia świadczeń, Fundusz brał pod uwagę przede wszystkim interes ubezpieczonych, dla których ważne są m.in. osobista, często wieloletnia znajomość lekarza z pacjentem, nad którym sprawuje opiekę, wzajemne zaufanie i zgromadzone informacje medyczne. Zakwestionowana przez UOKiK praktyka nie występuje aktualnie w działalności NFZ” – podkreśliła Stawarska.

Zdaniem Urzędu NFZ nadużył pozycji dominującej, jaką posiada na rynku organizowania świadczeń finansowanych ze środków publicznych, zaburzając zasady swobodnej i równej konkurencji. UOKiK informuje, że Fundusz został wezwany do zaniechania stosowania praktyki, została na niego nałożona również kara finansowa w wysokości ponad 1,14 mln zł.

NFZ odwołał się od tej decyzji. Sądy kolejnych instancji przyznawały rację UOKiK. W kwietniu 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w środę sąd apelacyjny oddalił w całości odwołanie NFZ.

UOKiK informuje, że w ustnym uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że NFZ zgodnie z prawem antymonopolowym jest traktowany jako przedsiębiorca i musi przestrzegać zasad obowiązujących inne podmioty. Ponadto sąd stwierdził, że kryterium posiadania umowy z NFZ nie jest merytoryczne, a naliczanie z tego powodu dodatkowych punktów jest niezgodne z prawem.

Wyrok oznacza, że decyzja UOKiK w sprawie NFZ jest prawomocna.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.