PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie kar za unikanie szczepień?

  • Przegląd prasy/PAP/Metro    24 kwietnia 2012 - 06:42
Nie będzie kar za unikanie szczepień?

Szczepienie dzieci nie będzie obowiązkowe? Epidemiolodzy i posłowie proponują, by nie karać rodziców, którzy nie chcą korzystać z darmowych i obowiązkowych szczepionek.
Jak wylicza „Metro”, w pierwszych dwóch latach życia dziecko szczepi się obowiązkowo na dziesięć zakaźnych chorób. Jeśli się tego nie zrobi, sanepid może ukarać opiekunów grzywną 1,5 tys. zł.

Mimo tego przybywa rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2011 r. było już ponad 3 tys. takich osób. Wskazują one m.in., że szczepienia są bolesne i osłabiają odporność dziecka oraz wywołują alergie i grożą powikłaniami.

Znaleźli oni wsparcie w sejmowej komisji zdrowia, która w czwartek zajmie się projektem ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych. Jak mówi rzecznik GIS Jan Bondar, pojawiają się sygnały, że kilku posłów komisji chce wnieść poprawkę znoszącą kary za unikanie szczepień. Jeśli się pojawi, to taki pomysł poprzemy – zapowiada. I podkreśla: przymus prawny w promowaniu profilaktyki to anachronizm.

Za jest też krajowy konsultant ds. epidemiologii prof. Andrzej Zieliński. Zamiast karać, zwalczajmy pseudonaukowe teorie o szkodliwości szczepionek – apeluje w „Metrze”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.