PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie łączenia marszałkowskich szpitali

  • Iwona Bączek (rynekzdrowia.pl)    30 stycznia 2012 - 09:22
Nie będzie łączenia marszałkowskich szpitali

Pomorski samorząd zmodyfikował poprzednią koncepcję zarządu województwa, który przygotowywał się do przekształcenia szpitali marszałkowskich i połączenia ich w trzech spółkach.
Zmiana planu spowodowana była m.in. regulacjami wprowadzonymi ustawą o działalności leczniczej oraz poziomem finansowania świadczeń zdrowotnych na Pomorzu (zabierz głos/oceń marszałka województwa).

Przypomnijmy, że w sierpniu 2010 r. gotowy był plan przekształcenia i konsolidacji 14 szpitali marszałkowskich w woj. pomorskim. Miały wejść w skład trzech spółek.

– Byłyby to spółki: słupska, gdyńska oraz gdańska. Zakończyliśmy już opracowanie inżynierii finansowej całego przedsięwzięcia – mówił nam we wrześniu 2010 r. Leszek Czarnobaj, ówczesny wicemarszałek woj. pomorskiego, a obecnie senator.

Projekt takiej konsolidacji na razie pozostanie jednak w szufladzie.

– W poprzedniej kadencji byłam członkiem komisji zdrowia Sejmiku Województwa Pomorskiego i wspierałam marszałka Leszka Czarnobaja w jego działaniach. Ale obecnie mamy nowe realia – zaznacza Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego odpowiedzialna m.in. za ochronę zdrowia.

I zwraca uwagę na zmiany, jakie nastąpiły podczas ostatniego kontraktowania świadczeń na Pomorzu: – Z dnia na dzień niektóre nasze lecznice otrzymały mniejsze kontrakty lub wcale nie dostały kontraktów dla pewnych oddziałów. Nikt nie może być pewny jutra i ten stan nie ulegnie zmianie, dopóki nie pojawią się ograniczenia w rejestracji nowych podmiotów – wicemarszałek.

Przyznaje, że samorząd województwa zaczął się poważnie obawiać o kondycję finansową swoich szpitali, dlatego pomysł przekształcenia ich wszystkich w spółki, musiał zostać ponownie przeanalizowany i zweryfikowany.

– Przyjęliśmy opcję ostrożnego przyglądania się rozwojowi wydarzeń i szukania indywidualnych rozwiązań dla każdej placówki. W pierwszym etapie przewidujemy przekształcenie w spółki szpitali, które radzą sobie w tej chwili najlepiej – informuje Hanna Zych-Cisoń.

– Czekaliśmy z tym do tej pory, ponieważ chcieliśmy ominąć proces likwidacji, przewidywany w poprzednio obowiązującej ustawie o ZOZ-ach – tłumaczy. – Pozostałe duże lecznice chcemy wzmocnić, aby miały siłę iść w przyszłości w kierunku spółek.

Już w lutym br. ruszą przekształcenia w gdańskim Szpitalu Dziecięcym „Polanki” (tu rozważany jest również udział innych podmiotów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego) oraz w Szpitalu Specjalistycznym Prabutach.

Przekształcenie w spółkę kapitałową czeka także, po analizie, Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Gdańsku (zabierz głos/oceń prezydenta). Gdańska Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna prawdopodobnie zostanie przeznaczona do sprzedaży w drodze przetargu w celu wyłonienia podmiotu, który przejmie jej mienie, działalność i pracowników.

Więcej na ten temat tutaj.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.