PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie chcą likwidacji bazy lotniczego pogotowia

  • GK/gliwice.eu    10 sierpnia 2011 - 13:10
Nie chcą likwidacji bazy lotniczego pogotowia

Władze Gliwic podkreślają gotowość do współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz napisał w tej sprawie list do minister zdrowia, Ewy Kopacz.
Przed kilkoma laty została podjęta decyzja o utworzeniu w Gliwicach bazy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Lotnicze Pogotowie Ratunkowe”. We wrześniu 2007 roku zaczęła ona funkcjonować na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego.

Lokalizację tę uznano wówczas za celową i optymalną z powodu m.in. podobnych odległości od dwóch sąsiednich baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (we Wrocławiu i w Krakowie), jak również korzystnego położenia Gliwic na skrzyżowaniu autostrad A4 i A1, umożliwiającego pokrycie szlaku tych tras zasięgiem działania śmigłowców LPR (zarówno w woj. śląskim, jak i w znacznej części woj. opolskiego).

Gliwicka baza SP ZOZ LPR rozpoczęła działalność w bardzo krótkim czasie, korzystając z pomocy udzielonej przez władze miasta i Aeroklub Gliwicki. W 2007 roku Aeroklub Gliwicki udostępnił Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu część hangaru, w której zbudowano zaplecze socjalne dla załóg śmigłowca LPR.

W niecałe dwa lata później, 9 kwietnia 2009 roku, SP ZOZ „Lotnicze Pogotowie Ratunkowe” nabył od Aeroklubu Gliwickiego działkę wydzieloną z terenu lotniska w Gliwicach, przeznaczoną docelowo na bazę LPR.

Już wówczas miasto deklarowało plan modernizacji całego lotniska w celu podniesienia jego standardu. Zamierzenia te są nadal aktualne i znajdują się na etapie opracowywania szczegółowej koncepcji.

W kwietniu br. z dużą satysfakcją prezydent, jak pisze, odnotował fakt sprowadzenia do gliwickiej bazy LPR supernowoczesnego śmigłowca ratunkowego EC 135.

Według niego dotychczasowe działania ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego znacząco wpłynęły na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Gliwic i całego regionu obsługiwanego przez gliwicką bazę.

„Ze zdumieniem odbieram informacje o planach likwidacji bazy LPR w Gliwicach. Chcę podkreślić, że z punktu widzenia władz miasta zmiana lokalizacji jest słabo uzasadniona. Jednocześnie potwierdzam naszą stałą gotowość do współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym – deklaruje Zygmunt Frankiewicz (zabierz głos/oceń prezydenta).


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.