PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie dostaną zwolnienia na chore dziecko

  • PAP    25 kwietnia 2013 - 08:29
Nie dostaną zwolnienia na chore dziecko

Dziecko się rozchorowało, a ty legalnie zatrudniasz nianię, której składki opłaca ZUS? Ministerstwo Pracy proponuje, by w takiej sytuacji rodzice w ogóle nie mogli brać zwolnienia lekarskiego na malucha - informuje "Metro".
Wyjątek to sytuacja, gdy niania sama zachoruje i nie będzie mogła zająć się dzieckiem. Takie propozycje są w założeniach do zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które są właśnie konsultowane.

"To zupełne nieporozumienie. Odpowiedzialność za zdrowie dziecka ponoszą rodzice. Jak można scedować ją na obcą osobę?" - komentuje Wiesława Taranowska, wiceszefowa OPZZ, która opiniowała projekt.

Jak podkreśla "Metro", w efekcie rodzice, którzy nie będą mogli wziąć zwolnienia, będą musieli korzystać z urlopów - także tych bezpłatnych - lub symulować chorobę.

Według szacunków ZUS na ok. 200 tys. niań, tych legalnie zatrudnionych jest tylko 8,5 tys. Jaki skutek przyniosą kolejne zmiany? - zastanawia się "Metro". Ministerstwo nie odpowiedziało na pytania gazety, skąd wziął się pomysł, by rodzice nie mogli korzystać ze zwolnień lekarskich, gdy zatrudniają nianię.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: