PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma mowy o likwidacji szpitala

  • Rynek Zdrowia (Katarzyna Lisowska)    31 lipca 2012 - 12:30
Nie ma mowy o likwidacji szpitala

Mieszkańcy Tarnowskich Gór z niepokojem śledzą doniesienia o groźbie odebrania kontraktu jedynemu w mieście szpitalowi.
Tak m.in. strona związkowa interpretuje niedawne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące nieważności uchwały Rady Miasta likwidującej SP ZOZ. Samorząd i dyrekcja lecznicy zapewniają jednak, że wyrok sądowy nie będzie miał żadnego wpływu na funkcjonowanie szpitala – teraz działającego w formule spółki samorządowej.

Powodem sprzecznych komentarzy stał się wyrok z 13 czerwca 2011 roku podjęty przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt IV SA/Gl 441/10), z którego wynika, że uchwała samorządu powiatu dotycząca likwidacji SP ZOZ jest nieważna z mocy prawa.

Zaskarżyły ją cztery związki zawodowe działające w byłym SP ZOZ Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach: Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy NSZZ „Solidarność”.

Sprawa jest głośna właśnie teraz, gdyż Naczelny Sąd Administracyjny w swoim prawomocnym orzeczeniu z 5 czerwca 2012 roku (sygn. akt II OSK 2306/11) oddalił skargę kasacyjną Rady Powiatu w Tarnowskich Górach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Według związkowców postanowienie gliwickiego WSA oznacza, że działający dzisiaj jako spółka Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy SA powinien wrócić do dawnej formuły własnościowej, czyli samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Idą w swoich rozważaniach nawet dalej sugerując, że skoro tak, to pojawią się kolejne kłopoty prawne, w wyniku których lecznica może stracić kontrakt z NFZ.

– Ryzyko utraty kontraktu jest związane z bałaganem prawno-organizacyjnym, który jest wynikiem przekształceń własnościowych w szpitalu rozpoczętych półtora roku temu. To właśnie wtedy, wbrew stanowisku związków zawodowych, starostwo powiatowe przekształciło szpital w spółkę akcyjną będącą w 100 proc. własnością starostwa – argumentował na łamach portalu Insilesia.pl Jacek Szarek, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Państwowego Ratownictwa Medycznego w Katowicach, do której należy organizacja związkowa w szpitalu w Tarnowskich Górach.

Związkowcom chodzi o kontrakt, który NFZ podpisał ze spółką akcyjną. Teraz wszak nie można go przekazać innemu podmiotowi, czyli SP ZOZ.
W starostwie takie wieści przyjmują ze zdumieniem. Tam interpretacja orzeczenia WSA jest inna. Katarzyna Majsterek, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach twierdzi, że nie ma mowy ani o likwidacji szpitala, ani o zerwaniu kontraktu.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.