Nie ma pieniędzy dla chorych na raka

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski
  • 16-11-2011
  • drukuj
Z powodu braku pieniędzy w kasie Narodowego Funduszu Zdrowia, w tym roku jeszcze tylko siedmiu pacjentów z Małopolski ma szanse na skorzystanie z Pozytronowej Tomografii Emisyjnej (PET).
Nie ma pieniędzy dla chorych na raka
PET to najnowocześniejsza metoda diagnostyczna – informuje „Dziennik Polski”. Umożliwia wykrycie nawrotów choroby nowotworowej w najwcześniejszym stadium. To jedyna szansa na życie dla wielu chorych na raka.

W czerwcu tego roku uroczyście otwarto ośrodek PET-CT-MR przy 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie. Pracownia została wyposażona w skaner PET-CT najnowszej generacji – Discovery 690 (General Electric). Lekarze z Małopolski wreszcie odetchnęli z ulgą. Dysponowali najnowocześniejszym urządzeniem i metodą badawczą. Dzięki PET-owi czas oczekiwania na badanie był krótszy, a tym samym rosła szansa na wyleczenie. Radość trwała jednak krótko. Kilka dni temu okazało się, że kontrakt zawarty przez NFZ z pracownią PET jest już bliski wyczerpania.

NFZ zakontraktował zaledwie 400 badań do końca roku za 1,8 mln zł. Do wczoraj – jak informuje Dariusz Pietras, wiceprezes firmy Voxel, właściciela PET-u – wykonano ich 393. Do ostatnich dni grudnia może zostać przebadanych już tylko siedem osób – informuje „Dziennik Polski”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE