PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie ma żadnych problemów z eWUŚ

 • PAP/ZWI    1 stycznia 2013 - 10:47
Nie ma żadnych problemów z eWUŚ

Prowadzone przez ponad dwa miesiące testy systemu eWUŚ wykazały, że obecnie nie ma żadnych problemów technicznych. Sprawdzenie uprawnień pacjenta online zajmuje kilka sekund - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
"Nie ma żadnych problemów technicznych, eWUŚ został sprawdzony. Przygotowany jest równoległy system awaryjny, który stanowi zabezpieczenie" - powiedział Boni. Jak dodał, system jest przygotowany do obsługi średnio około miliona sprawdzeń dziennie.

Podkreślił, że od 1 stycznia dane z ZUS i KRUS będą przesyłane do NFZ codziennie; do końca 2012 r. trafiały do Funduszu raz w tygodniu.

Czytaj też:  By personel pomógł poznać system eWUŚ

Szef MAC ocenił, że przebieg wdrożenia eWUŚ w dużej mierze zależy od pracowników rejestracji w placówkach medycznych i ich wiedzy o systemie. "Nie jest on skomplikowany, ale jego obsługa wymaga posiadania pewnych podstawowych informacji. Dlatego prowadzona była kampania edukacyjna, odbywały się szkolenia, rozdawane były ulotki" - podkreślił.

Boni poinformował także, że trwają prace nad elektroniczną kartą ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ), która wraz z kartą specjalisty medycznego (KSM) ma umożliwić dostęp poprzez specjalny terminal do danych o leczeniu pacjenta. "Karta będzie elementem systemu +Rejestr Usług Medycznych II+, który każdemu pacjentowi da możliwość wglądu w historię udzielonych mu świadczeń medycznych" - powiedział Boni. Dodał, że karty mają być wprowadzane od 2014 r.

Dzięki systemowi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ ) pacjenci są zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość.

W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL. W sytuacji, gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, także bez dokumentów ubezpieczeniowych będzie można otrzymać świadczenia na podstawie pisemnego oświadczenia, że posiadamy uprawnienie.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

System eWUŚ sprawdza się jako narzędzie, ale problemy mogą pojawić się przy osobach bez potwierdzonego uprawnienia do świadczeń. Dlatego konieczne jest uporządkowanie rejestrów ubezpieczeniowych - ocenił prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski.

Krajewski przypomniał, że testy systemu eWUŚ trwały ponad dwa miesiące.

"Jeżeli chodzi o jego sprawność jako narzędzia, to wygląda na to, że się sprawdza. Nie było problemów z weryfikowaniem uprawnień pacjentów, nawet w godzinach porannych, kiedy zgłasza ich się najwięcej" - powiedział prezes Federacji. Pozytywnie ocenił też kampanię informacyjną dot. eWUŚ, którą prowadzi NFZ.

Według Krajewskiego kłopoty mogą pojawić się w sytuacji, gdy system poinformuje o braku uprawnień pacjenta. "Takie osoby będą musiały okazywać dowody ubezpieczenia, a jeżeli ich nie będą miały, będą zobowiązane do wypełnienia oświadczenia, którego wzór jest skomplikowany. Będzie to obciążeniem dla pacjentów i pracowników rejestracji w przychodniach" - podkreślił Krajewski. Żeby uniknąć takich problemów, konieczne jest - zdaniem prezesa Porozumienia - uporządkowanie rejestrów ubezpieczeniowych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • SWAT, 2013-01-02 14:34:42

  Nie ma problemów? To super! odpocząć każdy musi! Brawo! Teraz i ja mam urlop !
 • pllo, 2013-01-01 18:31:53

  Też mi nowinka. W XXI wieku na karcie pacjenta poza weryfikacją faktu posiadania ubezpieczenia powinny być zapisane wyniki badań, szczepień od niemowlęctwa, historii przebytych chorób, operacji, przepisanych recept, zrealizowanych recept. Pocjonalnie można zapisać przynależność polityczną nr buta i... czas na 100 metrów w podstawówce. Panie Boni sporo pracy przed Panem.  rozwiń
 • Daniel, 2013-01-01 13:35:43

  Koleje Śląskie w pierwszy dzień też mówiły, że wszystko jest dobrze, a potem przyszedł normalny dzień pracy i wszystko padło, więc nie chwalny nowinek przed prawdziwym dniem próby.