PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie słuchamy lekarzy i państwo słono za to płaci

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski    15 maja 2010 - 08:36

Co czwarty przewlekle chory w naszym kraju nie stosuje się do zaleceń medycznych. Szwankuje także zaufanie do lekarzy pierwszego kontaktu.
Opracowany przez Pentor portret własny polskiego pacjenta pokazuje, że z przestrzeganiem zaleceń lekarzy jest duży problemem: 25 proc. chorych w Polsce nie stosuje się do ich wskazówek. Nierzadko pacjenci wykorzystują tylko część przepisanego opakowania z lekarstwem lub tylko jeden z przepisanych przez lekarza leków – informuje „Dziennik Polski”.

Wielu chorych przerywa zalecaną terapię bądź ją modyfikuje według własnego uznania. Niesie to za sobą groźne skutki społeczne oraz koszty gospodarcze. W wyniku hospitalizacji spowodowanej zaniedbaniami oraz refundacji zakupionych, ale niewykorzystanych przez pacjentów leków państwo traci 6 mld zł rocznie.

Pacjentów można podzielić na co najmniej dwie kategorie: część z nich przestrzega zaleceń lekarzy bardzo ściśle i osiąga bardzo dobre efekty. Jednak druga część to pacjenci, wobec których lekarze są bezsilni. I ta grupa chorych musi liczyć się z ograniczonymi rezultatami terapii.

Badanie „Polskiego pacjenta portret własny” wykonała agencja Pentor Reserarch International na zlecenie Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Ryszard, 2010-05-20 14:10:23

    To wszystko wielka ściema. Kręcą nami jak chcą. Straszą nas wymyślnymi chorobami-wirusami a tak naprawdę nie robią nic by skutecznie rozwinąć w kraju profilaktykę .Ostatnio czytałem na temat stanu zagrożenia naszych dzieci pod kątem wad postawy.Mówi się i Alarmuje ,że 80% dzieciaków cierpi na schorz...enia kręgosłupa ale nic się nie robi poza Happeningiem jaki urządził ostatnio Polsat. Czy ktoś powie wreszcie prawdę jakie skutki i następstwa chorobowe są wynikiem tych schorzeń!!! Czy będziemy czekać tak jak to ma miejsce w przypadku z dużą wodą ?Kiedy zaczniemy chronić samych siebie.System nie radzi sobie z ochronną zdrowia to wiemy. A więc ?  rozwiń
  • weneca, 2010-05-18 08:57:05

    a kogo słuchać jak jest jedna choroba a trzech lekarzy mówi co innego , cukier od 95 do 118 pierwszego kontaktu może być , diabetyk cukrzyca do końca życia na lekarstwach i próbach , okulista co oni piepszą niedługo wszystkich będą leczyć mam 60 lat nadciśnienie 138/79 po tabletkach i małym wysił...ku 104/60 opinia lekarza tak ma być drugi lekarz panie wyrzuć te tabletki no i kogo tu słuchać  rozwiń