PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie wypuszczają pacjentów na przepustki

  • Rynek Zdrowia (Katarzyna Lisowska)    27 lipca 2012 - 10:06
Nie wypuszczają pacjentów na przepustki

Jeszcze kilka lat temu niemal w każdym szpitalu pacjent mógł wyjść na przepustkę. Funkcjonowały specjalne zeszyty, w których wpisywano pacjentom terminy przepustek. Teraz nie ma już takich zeszytów, bo szpitalom nie wolno wypuścić chorego na przepustkę.
Prawo do przepustek mają jedynie osoby leczone na oddziałach psychiatrycznych i rehabilitacyjnych. Pacjenci nie są zadowoleni z tej sytuacji, tym bardziej, że na wielu oddziałach w dni wolne nie planuje się badań i zabiegów, generalnie niewiele się dzieje. Weekendy i święta część chorych chciałaby spędzać poza murami lecznicy. O wyjściu ze szpitala na przepustkę nawet na święta jednak nie ma mowy.

Jak wyjaśnia nam Kamila Wiecińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy przepustki dla pacjentów nie są praktykowane w tym szpitalu. Powód jest prosty. Przepisy nie pozwalają na tzw. przepustki w trakcie hospitalizacji.

– Jeżeli pacjent chce wyjść ze szpitala, a lekarz uzna, że jego stan na to pozwala to może zostać wypisany np. na święta do domu. Mógłby ponownie zostać przyjęty po tym okresie (o ile byłoby wolne miejsce), ale w takim wypadku, jeżeli kolejna hospitalizacja występuje w czasie krótszym niż 14 dni od poprzedniej, NFZ nie zapłaci za leczenie chorego. I choćby z tego powodu przepustek w szpitalach już nie ma – wyjaśnia Wiecińska.

Jak zaznacza rzeczniczka, w interesie pacjenta i szpitala jest, więc by pobyt chorego był nieprzerwany. – Specyfika „Biziela” jest taka, że leczeni są tu chorzy wymagający krótkich hospitalizacji, przez co problem przepustek rozwiązuje się niejako sam.

– Kwestię przepustek (czy też ich braku) w leczeniu szpitalnym regulują przepisy prawa. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego definiuje hospitalizację jako całodobowe udzielanie świadczeń gwarantowanych w trybie planowym albo nagłym, obejmujące proces diagnostyczno-terapeutyczny od chwili przyjęcia świadczeniobiorcy do chwili jego wypisu lub zgonu – mówi Magdalena Stawarska z biura prasowego Centrali NFZ.

Natomiast ustawa o działalności leczniczej wskazuje okoliczności, w których pacjent może zostać ze szpitala wypisany. Należy jednak pamiętać, że szpital ponosi odpowiedzialność za pacjenta od momentu jego przyjęcia do chwili wypisania.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.