PARTNER PORTALU
  • BGK

Niepubliczne szpitale także w sieci. Przykładem dolnośląskie placówki

  • aw/PAP    28 czerwca 2017 - 12:15
Niepubliczne szpitale także w sieci. Przykładem dolnośląskie placówki
Dolnośląskie Centrum Chorób Serca Medinet (fot:dolny-slask.org.pl)

Dolnośląskie Centrum Chorób Serca Medinet z Wrocławia, Miedziowe Centrum Zdrowia z Lubina oraz Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji z Kamiennej Góry – to trzy niepubliczne placówki, które trafiły do sieci szpitali w regionie. W sumie do sieci trafiło 45 szpitali.
Przed publikacją list z regionów dotyczącej sieci szpitali, media alarmowały,  że nad wieloma prywatnymi szpitalami może zawisnąć groźba zamknięcia.

Okazuje się, że przynajmniej niektóre prywatne placówki nie mają się czego obawiać. Na Dolnym Śląsku do sieci trafiły trzy niepubliczne jednostki.

W środę (28 czerwca), na konferencji prasowej, dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ Andrzej Oćwieja wyjaśnił, że wnioskował o dołączenie do sieci tych trzech placówek niepublicznych, ponieważ mają istotne znaczenie dla zagwarantowania dobrej opieki medycznej dla wszystkich Dolnoślązaków.

"W Medinecie wykonuje się bardzo dużo zabiegów kardiochirurgicznych. Natomiast Miedziowe Centrum Zdrowia obok bardzo dobrej kardiologii zapewnia opiekę ze względu na swe położenie również pacjentom z dwóch sąsiednich powiatów polkowickiego i górowskiego, gdzie nie ma w ogóle szpitali powiatowych" - powiedział Oćwieja.

Dodał, że Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze jest wiodącym ośrodkiem w operacjach endoprotez i rehabilitacji ruchowej.

Ta placówka, podobnie jak Medinet, to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast MCZ z Lubina to spółka akcyjna, w której wszystkie udziały ma KGHM Polska Miedź.

W sumie, w tzw. sieci szpitali znalazło się 45 placówek. Na liście są wszystkie duże szpitale z Wrocławia i regionu oraz te powiatowe. Dysponują one ponad 11,6 tys. łóżek.

Jak podano, poza siecią znalazło się 36 podmiotów, które mają 545 łóżek. "To tzw. szpitale jednego dnia, które wykonują planowane operacje np. zaćmy czy endoprotezy. Liczymy, że te placówki wystartują w konkursie i otrzymają w nich finansowanie na te zabiegi" - powiedział Oćwieja.

Konkursy ofert na świadczenia realizowane dotąd przez szpitale, które nie zostały zakwalifikowane do sieci, zostaną ogłoszone na początku lipca; będą mogli przystąpić do nich dotychczasowi i nowi świadczeniodawcy. Szpitale znajdujące się w sieci będą miały zagwarantowane finansowanie z NFZ przez najbliższe cztery lata - począwszy od 1 października.

Ministerstwo Zdrowia przekonywało, że wprowadzenie sieci szpitali zapewni pacjentom lepszy dostęp do poradni przyszpitalnych oraz skróci kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Placówki zakwalifikowane do sieci mają zapewniać pacjentom kompleksową opiekę, np. rehabilitację po wyjściu ze szpitala.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.