PARTNER PORTALU
  • BGK

Niezbędna decentralizacja finansowania zdrowia

  • RAF    23 października 2009 - 05:12

Zdaniem Andrzeja Sośnierza, byłego szefa NFZ, publiczna służba zdrowia w Polsce funkcjonuje tylko dzięki pomysłowości zarządzających placówkami i pacjentów.
- Decentralizacja finansownia służby zdrowia jest niezbędna, by jej stan uległ poprawie - powiedział Andrzej Sośnierz podczas V Forum Rynku Zdrowia trwającego właśnie w Warszawie. Poseł, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i Śląskiej Kasy Chorych stwierdził też, że to, że system opieki jako tako jeszcze w Polsce działa (obsługa pacjenta i dostępność do lekarzy nie jest najgorsza) jest wyłącznie zasługą zarządzających placówkami i pacjentów. Ci pierwsi robią co mogą, by dostosować się do nędznych warunków finansowo-prawnych w jakich funkcjonują. Ci drudzy odchodzą od publicznej służby zdrowia (odciążając ją) i kupują abonamenty na opiekę w prywatnych placówkach.

- Gdy na to wszystko patrzę przypomina mi się droga, którą mam pod domem. Nikt się do niej nie przyznaje od dziesiątek lat, ale jakoś da się nią jeździć, bo co i rusz my, tutejsi mieszkańcy, jakoś ją łatamy. Dziury wypełnia się cegłami, gdzie indziej podsypuje. Ta droga nie wygląda tak dobrze, jak te którymi interesuje się władza, ale służy. Tak jest też ze służbą zdrowia - państwo nie pomaga, więc ludzie biorą sprawy w swoje ręce - skwitował Andrzej Sośnierz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.