PARTNER PORTALU
  • BGK

Niezłe leczenie, bilans na minusie

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    17 października 2011 - 07:10
Niezłe leczenie, bilans na minusie

Szpital Jana Pawła II w Zamościu – to najlepszy szpital ogólny w konkursie „Rzeczpospolitej” i Centrum Monitorowania Jakości w Służbie Zdrowia.
Papieska placówka zdobyła aż 910 punktów na 1000 możliwych. Wyprzedziła zwycięzców z ubiegłych lat: Centrum Onkologii w Bydgoszczy i poliklinikę w Olsztynie.

W pozostałych trzech kategoriach zwyciężyli: Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie (najlepszy szpital monospecjalistyczny), Pleszewskie Centrum Medyczne (najlepszy niepubliczny), Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie (najlepszy niezabiegowy).

W konkursie uczestniczyła jedna czwarta wszystkich szpitali działających w naszym kraju. Oceniano m.in. sytuację finansową, jakość opieki i sprzętu, kadrę, przestrzeganie praw pacjenta.

Niepokojącym zjawiskiem jest niestety spadek rentowności szpitali, które uczestniczyły w rankingu. 2009 r. na plusie zamykało trzy czwarte szpitali, rok temu – 60 proc., a teraz – tylko połowa. Zdaniem Centrum Monitorowania Jakości to efekt tego, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za pacjentów przyjętych do szpitali ponad limit – pisze „Rzeczpospolita”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.