PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK krytykuje prywatyzację szpitala w Opatowie

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza    2 września 2013 - 10:30
NIK krytykuje prywatyzację szpitala w Opatowie

Władze powiatu opatowskiego wiedziały, że nie poradzą sobie z prowadzeniem szpitala, dlatego znalazły spółkę Twoje Zdrowie. Nie sprawdziły jednak wcześniej, czy ta wywiąże się z deklaracji. NIK bardzo krytycznie ocenił przeprowadzoną przez starostwo prywatyzację.
"Nie dołożono należytej staranności, aby zapewnić rzetelną weryfikację wiarygodności dokumentów przedkładanych przez oferentów. Komisja przetargowa, dokonując oceny oferty spółki Twoje Zdrowie, ograniczyła się jedynie do przyjęcia składanych przez oferenta oświadczeń i deklaracji" - czytamy w raporcie pokontrolnym NIK.

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", pomysł na prywatyzację SP ZOZ Szpital w Opatowie pojawił się wówczas, gdy władze powiatu zdały sobie sprawę, że nie zdobędą funduszy na wyposażenie wybudowanej, nowej siedziby placówki. Brakowało ok. 30 mln zł. Pieniądze te mógł wyłożyć nowy inwestor.

Przetarg udało się rozstrzygnąć dopiero za drugim razem. Spółka Twoje Zdrowie zadeklarowała, że w ciągu siedmiu lat zainwestuje te 30 mln zł. Do końca ubiegłego roku wyłożyła jedynie 13 tys. Co więcej, na początku twierdziła, że ma zdolność kredytową na 30 mln zł, a w ubiegłym roku poprosiła powiat o poręczenie zobowiązań na 5 mln zł.

Czytaj też: Dylematy samorządów z przekształcaniem szpitali

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.