PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK o gospodarowaniu lekami w szpitalach. Zaniedbania mogły zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów

  • MIW    6 kwietnia 2018 - 21:36
NIK o gospodarowaniu lekami w szpitalach. Zaniedbania mogły zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów
Gospodarowanie lekami w szpitalach oraz funkcjonowanie w nich aptek i działów farmacji nie zapewnia pacjentom bezpiecznego procesu leczenia (fot. Pixabay.com)

Gospodarowanie lekami w szpitalach oraz funkcjonowanie w nich aptek i działów farmacji nie zapewnia pacjentom bezpiecznego procesu leczenia – tak wynika z opublikowanego dziś (6.04) raportu Najwyższej Izby Kontroli. Zaniedbania były na tyle poważne, że w skrajnych przypadkach mogły zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów. Zdarzało się, że na oddziałach szpitalnych przechowywano lekarstwa przeterminowane lub o nieustalonym pochodzeniu.
  • NIK sprawdziła, jak wyglądała gospodarka lekami w 24 szpitalach na terenie sześciu województwv- dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wielkopolskiego.
  • Żadna ze skontrolowanych placówek nie prowadziła działalności w sposób zapewniający bezpieczeństwo farmakoterapii we wszystkich kontrolowanych obszarach.
  • Lecznice nie miały rzetelnych danych o posiadanych lekach. Kontrolerzy ujawnili przypadki przechowywania na oddziałach szpitalnych lekarstw przeterminowanych lub o nieustalonym pochodzeniu.

Jak przypomina, NIK do obowiązków szpitali należy prowadzenie aptek lub działów farmacji szpitalnej realizujących na rzecz pacjentów usługi farmaceutyczne. Właściwe wykonywanie przez nie tych zadań oraz prawidłowe nadzorowanie zasobu leków, którymi dysponuje szpital, powinny zapewniać bezpieczeństwo pacjentów oraz racjonalną gospodarkę medykamentami.

To tyle teoria. A jak jest w praktyce? NIK sprawdziła, jak te obowiązki były realizowane w 24 szpitalach (13 jednostek, których organem prowadzącym są samorządy i 11 lecznic klinicznych) funkcjonujących na terenie sześciu województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wielkopolskiego.

Wnioski nie napawają optymizmem. Okazało się, że żadna ze skontrolowanych placówek nie prowadziła działalności w sposób zapewniający bezpieczeństwo farmakoterapii we wszystkich kontrolowanych obszarach, a stwierdzone zaniedbania dotyczące organizacji gospodarki lekami były na tyle poważne, że – jak podkreśla NIK - mogły zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów.

To nie wszystko. Z ustaleń Izby wynika także, że lecznice nie posiadały rzetelnych danych o posiadanych lekach. Jak stwierdza w swym raporcie NIK, sposób postępowania z lekami w dziewięciu szpitalach (37 proc. zbadanych placówek) nie gwarantował, że pacjent otrzyma pełnowartościowe medykamenty. Kontrolerzy ujawnili przypadki przechowywania na oddziałach szpitalnych lekarstw przeterminowanych lub o nieustalonym pochodzeniu.

Czytaj: NIK zawiadamia prokuraturę ws. prywatyzacji szpitala w Wąbrzeźnie

W opinii NIK stwierdzone nieprawidłowości mogą wynikać m.in. z nierzetelnego prowadzenia ewidencji leków. W niemal 80 proc. skontrolowanych szpitali stwierdzono niezgodności pomiędzy faktycznym stanem magazynowym leków a ewidencjami. Kontrola wykazała ponadto, że z uwagi na pomijanie aptek szpitalnych w systemie dostaw leków do badań klinicznych, 38 proc. z nich posiadało niezgodne ze stanem rzeczywistym dane ewidencyjne, dotyczące produktów leczniczych objętych badaniami klinicznymi. Kontrola wykazała także przypadki przechowywania w apteczkach oddziałowych leków tożsamych z wykazywanymi w ewidencjach jedynie z nazwy, ale o zupełnie innych seriach i datach ważności, przypisanych do poszczególnych partii leków. Znaczna część szpitali nie dysponowała ponadto dokumentacją pozwalającą na jednoznaczne stwierdzenie, że wszystkie leki nienadające się już do podania pacjentom, zostały przekazane do utylizacji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.