PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK o leczeniu pacjentów z udarem mózgu

  • JL    26 października 2016 - 06:28
NIK o leczeniu pacjentów z udarem mózgu
NIK: jedna trzecia pacjentów z udarem mózgu trafia do niewłaściwych szpitali. (Fot. Pixabay)

NIK podaje, że jedna trzecia pacjentów z podejrzeniem udaru mózgu trafia do szpitali niemających oddziałów udarowych i leczona jest w oddziałach neurologicznych bądź na zwykłych oddziałach wewnętrznych.
Dzieje się tak, mimo że w Polsce istnieje rozbudowana sieć 174 szpitali z dobrze przygotowanymi oddziałami lub pododdziałami udarowymi. Tymczasem badania NIK dowodzą, że leczenie w specjalistycznej placówce zwiększa nawet czterokrotnie szanse pacjenta na przeżycie udaru i powrót do normalnego życia.

Zdaniem NIK niezbędne jest podjęcie przez ministra zdrowia działań w celu poprawy systemowej dostępności do leczenia prowadzonego w tych oddziałach. Powinno to nastąpić w szczególności przez skonkretyzowanie zasad transportu sanitarnego tak, by osoby z podejrzeniem udaru mózgu trafiały bezpośrednio do specjalistycznych placówek, podobnie jak dzieje się to w przypadku chorych z podejrzeniem zawału serca lub ostrego zespołu wieńcowego.

Badania kontrolne przeprowadzono w 20 szpitalach prowadzących działalność w siedmiu województwach (lubelskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim), z tego w siedmiu szpitalach udzielających świadczeń w zakresie leczenia pacjentów z udarem w oddziałach lub pododdziałach udarowych, w sześciu szpitalach udzielających tych świadczeń w oddziałach neurologicznych i w siedmiu udzielających świadczeń w oddziałach wewnętrznych oraz siedmiu OW NFZ.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.