PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK pozytywnie o przekształcaniu mazowickich szpitali

  • AW    8 września 2014 - 09:07

Na początku września urząd marszałkowski zapoznał się z wystąpieniem pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli, która od początku czerwca do końca lipca analizowała sposób i zasadność przekształcania szpitali podległych samorządowi województwa. NIK ocenił efekty wszystkich tych procesów pozytywnie.
 – To kolejna kontrola naszych działań związanych z polityką finansową prowadzoną przez samorząd. Przekształcenia szpitali budziły dużo emocji. Jak widać, placówki działają nie tylko z korzyścią dla pacjentów, ale też dużo lepiej radzą sobie finansowo. Wyniki kontroli NIK są pozytywne, co po raz kolejny potwierdza, że bardzo dobrze – zarówno prawnie, jak i pod względem finansowym, nadzorujemy działalność naszych spółek – powiedział marszałek Adam Struzik.
 

NIK kontrolował przygotowanie i realizację procesu przekształceń ośmiu placówek ochrony zdrowia podległych samorządowi województwa, które w latach 2011-14 zostały przekształcone z SPZOZ-ów w spółki: Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach, Centrum Rehabilitacji „Stocer” w Konstancinie-Jeziornie, Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu dziś na jego bazie działają dwie odrębne spółki – w Zagórzu i Garwolinie), Wojewódzkiego Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum ATTIS w Warszawie, Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych Drewnica w Ząbkach oraz Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego w Radomiu.

Sposób ich przekształcenia, jak i sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad szpitalnymi spółkami NIK ocenił pozytywnie (to ważne w kontekście 3-stopniowej skali ocen: pozytywna, pozytywna mimo stwierdzonych nieprawidłowości oraz negatywna).

NIK zwrócił uwagę na to, że samorząd nie tylko przejął zobowiązania po SPZOZ-ach, ale wyposażył spółki w nieruchomości oraz sprzęt niezbędny do kontynuowanie działalności leczniczej, a następnie sprawnie prowadził nadzór właścicielski (poprzez monitoring wykorzystania majątku przez spółki, a także monitoring osiąganych przez nie wyników finansowych).
 
 
W swoim wystąpieniu pokontrolnym zaznaczył też, że marszałek województwa podejmował działania zmierzające po podwyższenia finansowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.