PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK w 2017 roku przyjrzy się służbie zdrowia

  • PAP/MN    12 stycznia 2017 - 14:09
NIK w 2017 roku przyjrzy się służbie zdrowia
NIK najwięcej kontroli przeprowadzi w obszarze ochrony zdrowia: 17. (fot. pixabay.com)

• Żywienie i ochrona prywatności pacjentów szpitali, funkcjonowanie aptek szpitalnych, dostępność świadczeń ginekologiczno-położniczych na terenach wiejskich -to niektóre kontrole planowane przez NIK na 2017 r.
• W tym roku priorytetem Izby ma być służba zdrowia, o czym mówił w czwartek (12 stycznia) prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
W czwartek prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski przedstawił posłom komisji ds. kontroli państwowej plan pracy Izby na 2017 r. Uchwaliło go w grudniu ub.r. kolegium NIK. "Podczas pracy planistycznych rozpatrzyliśmy łącznie ponad 450 propozycji tematów kontroli" - powiedział Kwiatkowski. Dodał, że w planie pracy izby na 2017 r. ujęto 109 tematów w formie kontroli planowych oraz 13 kontroli rozpoczętych jeszcze w 2016 r. a których zakończenie planowane jest w 2017 r.

"W sposób szczególny najwięcej kontroli będzie przeprowadzonych w obszarze ochrony zdrowia: 17 kontroli tematycznych" - powiedział prezes NIK. Wśród najważniejszych kontroli wymienił zbadanie realizacji strategicznego programu badań naukowych "Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych".

Izba w ramach cyklicznych działań przeprowadzi także kontrolę realizacji zadań Narodowego Funduszu Zdrowia w 2016 r., która obejmować ma m.in. analizę czasu oczekiwania na leczenie w szpitalach i w leczeniu ambulatoryjnym (tzw. kolejkę w służbie zdrowia), profilaktykę i leczenie cukrzycy typu B, opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą w wiek szkolnym, tworzenie map potrzeb zdrowotnych, dostępność świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych na terenach wiejskich, finansowanie radio farmaceutyków ze środków publicznych, diagnostykę nowotworów w badaniach patomorfologicznych, bezpieczeństwo badań genetycznych zapobieganie i leczenie depresji, działalności organów państwa na rzecz zapewnienia dostępności produktów leczniczych.

Czytaj też: Od stycznia 2017 r. nowe, bardzo ważne przepisy

Prezes NIK poinformował, że będą także kontrole dotyczące funkcjonowania placówek szpitalnych. "W sposób szczególny w ramach tych kontroli przyjrzymy się żywieniu pacjentów, ochronie ich prywatności i ocenie systemu przeciwdziałania zakażeniom wewnątrz szpitalnym a także skontrolujemy funkcjonowanie aptek szpitalnych" - powiedział Kwiatkowski.

NIK planuje też przeprowadzić m.in. kontrole organizacji i finansowania systemu oświaty w Polsce. "Naszą uwagę szczególnie skupimy na ocenie współpracy szkół z rodzicami w realizacji zadań wychowawczych, efektywności zarządzania procesem nauczania matematyki w szkołach, systemu awansu zawodowego nauczycieli, wspierania kształcenia uczniów z niepełnosprawnościami w ogólnodostępnych szkołach i przedszkolach" - powiedział Kwiatkowski. NIK chce też zbadać działalność resocjalizacyjną młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

W 2017 r. izba skontroluje również realizację prac rozwojowych na rzecz resortu obrony narodowej, utrzymanie zakładanych zdolności przez jednostki pancerne sił zbrojnych RP, współpracę ministra obrony narodowej z organizacjami pro obronnymi. Oceniona ma być także skuteczność systemu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.

"Ocenimy także i jest to jedna z najważniejszych kontroli w 2017 r., czy organy państwa są przygotowane do przeciwdziałania i skutecznego zwalczania zagrożeń terrorystycznych" - dodał Kwiatkowski.

Czytaj też: NIK z planem na 2017 r. Dużo kontroli wśród samorządów×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.