PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK: W Polsce uzdrowiska nie spełniają norm... uzdrowisk

  • MN    25 stycznia 2017 - 15:10
NIK: W Polsce uzdrowiska nie spełniają norm... uzdrowisk
Jednym ze skontrolowanych uzdrowisk była Muszyna. Tylko tutaj - obok Rabki-Zdrój - gmina monitorowała stan środowiska w uzdrowisku. (fot. muszyna.pl)

• Posiadanie statusu uzdrowiska nie świadczy wcale o tym, że dany obszar spełnia warunki wyznaczone dla uzdrowisk – uważa Najwyższa Izba Kontroli.

• Żadna z kontrolowanych przez Izbę miejscowości nie spełniła określonych dla uzdrowiska wymogów.

• Zdaniem Izby trzeba podjąć natychmiastowe działania, by uzdrowiska mogły nadal utrzymać swój status. Tylko niektóre z nich mają na to czas do końca 2021 r.
Z raportu NIK wynika, że żadna z kontrolowanych miejscowości nie spełniała wymogów określonych dla uzdrowisk. W 10 miejscowościach (z 11 badanych) przekroczono dopuszczalne normy hałasu, w jednej nie przeprowadzono pełnego zakresu badań klimatu. Oceny jakości powietrza nie odzwierciedlały rzeczywistego poziomu jego zanieczyszczeń. Badania jednej lub dwóch (z pięciu) wymaganych substancji, przeprowadzano na obszarze powiatu, a nie w uzdrowiskach. Zastrzeżenia dotyczące jakości powietrza sformułowano w odniesieniu do pięciu miejscowości.

NIK podkreśla, że mimo ustawowego obowiązku gminy nie monitorowały stanu środowiska w uzdrowiskach (z wyjątkiem doraźnych działań gmin Muszyna i Rabka-Zdrój). Ponadto, w dwóch uzdrowiskach nie wykorzystywano w lecznictwie uzdrowiskowym surowców znajdujących się na ich obszarach.

Co więcej, nadzór Ministra Zdrowia nad lecznictwem uzdrowiskowym był nieskuteczny. Minister nierzetelnie weryfikował spełnianie wymogów określonych dla uzdrowisk, a także nie monitorował zachowania warunków leczniczych i środowiskowych na ich obszarze. Nie monitorował również realizacji zaleceń zawartych w decyzjach uzdrowiskowych dotyczących spełniania wymaganych norm środowiskowych oraz wykorzystywania surowców naturalnych w lecznictwie uzdrowiskowym.

Żadna ze skontrolowanych przez NIK miejscowości nie spełniała wszystkich wymogów określonych dla uzdrowisk. W aż 10 - z 11 badanych - miejscowościach (Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Krasnobród, Muszyna, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Wapienne, Złockie i Żegiestów) przekroczono np. dopuszczalne normy hałasu. Minister Zdrowia potwierdził możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego we wszystkich 11 miejscowościach, mimo że nie spełniły one wszystkich wymogów określonych dla uzdrowisk.

Czytaj też: Emisja zanieczyszczeń w polskich uzdrowiskach

NIK zwraca uwagę, że podawane przez gminy oceny jakości powietrza nie odzwierciedlały rzeczywistego poziomu zanieczyszczeń. W blisko połowie ze skontrolowanych przez NIK uzdrowisk (5 z 11 badanych) były uwagi dotyczące jakości powietrza. Pomimo przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10, gminy otrzymały świadectwa potwierdzające lecznicze właściwości klimatu.

Izba zwraca uwagę, że żadna z kontrolowanych gmin nie prowadziła ewidencji wydatków pokrywanych z opłaty uzdrowiskowej, pomimo że gminy mogą pobierać tę opłatę wyłącznie w celu realizacji zadań związanych z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowisk.

NIK zwraca uwagę, że gminy uzdrowiskowe, które nie będą spełniać warunków dotyczących m.in. natężenia hałasu, zanieczyszczenia powietrza, czy wykorzystywania surowców naturalnych mogą utracić status uzdrowiska. Zwraca uwagę, że potrzebne jest w tym zakresie porozumienie ministrów zdrowia i środowiska.

Czytaj też: W Polsce mamy za mało uzdrowisk. Przed wojną było ich ponad 240

W ocenie NIK zasadne byłoby zobowiązanie gmin uzdrowiskowych do finansowania badań jakości środowiska z dochodów z tytułu opłat uzdrowiskowych i dotacji. Izba zwraca też uwagę, że w latach 2017-2021 wszystkie uzdrowiska powinny przedłożyć Ministrowi Zdrowia operaty uzdrowiskowe w celu potwierdzenia utrzymania statusu uzdrowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glaertes1, 2017-01-27 10:26:40

    Bo to bantustan jest, taki środkowo europejski, gdzie można kraść i kombinować, rozkradać majątek, wypłacać sobie nienależne gratyfikacje, zatrudniać np. w powiecie rodzinę, pociotków i Przyjaciół Królika, a bierny ludek siedzi prze ekranem plazmy i myśli o następnym odcinku M jak miłość! Hehehehe ...  rozwiń