Nocne i świąteczne dyżury aptek. Uchwały swoje, apteki swoje

  • aw/Rynekaptek.pl
  • 01-08-2017
  • drukuj
Poseł Jacek Kurzępa pyta ministra zdrowia czy możliwe jest wprowadzenie bardziej elastycznych sposobów dostępności do usług świadczonych przez apteki w kontekście braku ich dyżurów w dni świąteczne i w porze nocnej.
Nocne i świąteczne dyżury aptek. Uchwały swoje, apteki swoje
Zdaniem posła często ustalone uchwałami godziny dostępności aptek w porze nocnej nie są przestrzegane przez właścicieli aptek (fot.arch.)

Jak informuje poseł w inetrepelacji, w ostatnim czasie napływają do niego "liczne sygnały pochodzące głównie od mieszkańców poszczególnych powiatów, dotyczące kwestii braku dostępności aptek w dni świąteczne, a zwłaszcza w porze nocnej".

Zauważa, że pomimo podejmowania przez rady powiatów uchwał w sprawie rozkładu godzin prac aptek, które poprzedzane są konsultacjami zarówno z wójtami, burmistrzami, prezydentami miast, jak i z samorządem aptekarskim, uchwały te pozostają w istotnym zakresie martwym prawem.

- Bardzo często bowiem ustalone uchwałami godziny dostępności aptek w porze nocnej nie są przestrzegane przez właścicieli aptek i pozostają zamknięte pomimo, że są zobligowane uchwałami do świadczenia usług w porze nocnej. Niekiedy właściciele aptek wyraźnie oświadczają, że pomimo określenia uchwałą godzin pracy aptek w porze nocnej, nie będą ich przestrzegać, powołując się głównie na względy ekonomiczne. W tym miejscu należy zauważyć, że czasami nie można odmówić słuszności tym argumentom - dodaje poseł.

Jednak ocenia, że "w aktualnym stanie prawnym, ustawodawca daje wyraz założeniu, że ważniejszy jest interes mieszkańców i potrzeba zapewnienia szeroko pojętej ochrony zdrowia publicznego, niż interes ekonomiczny podmiotów prowadzących apteki".

Więcej czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

a dlaczego nie nakłada się wysokich kar na tych, którzy nie stosują się do uchwalanego prawa?

ratio, 2017-08-02 09:51:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE