PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa baza LPR w Masłowie już otwarta

  • PAP    3 września 2013 - 13:40
Nowa baza LPR w Masłowie już otwarta

W podkieleckim Masłowie otwarta została we wtorek nowa baza dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Koszt inwestycji to 5,8 mln zł.
Nowy budynek bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego liczy 700 m kw. Największą jego część stanowi hangar dla śmigłowca. Swoje miejsce znalazły tam także pomieszczenia zaplecza socjalno-operacyjnego oraz stacja paliwa lotniczego wraz ze stanowiskami tankowania. Śmigłowiec jest wysuwany z nowego hangaru na elektrycznej platformie. Ponadto wokół budynku powstały drogi dojazdowe i chodniki.

Jak podkreślił podczas otwarcia nowej bazy dyr. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski, nowy budynek to przeskok cywilizacyjny w stosunku do tego, co było wcześniej, ponieważ dawny budynek bazy jest mocno wyeksploatowany.

Jego zdaniem nowy budynek to podniesienie jakości nie tylko dla pracowników LPR, ale i zapewnienie bezpieczeństwa dla osób, które potrzebują pomocy. Przypomniał również historię powstania ratownictwa lotniczego, które sięga 1955 roku. Jak powiedział, ponad 300 razy w roku śmigłowce wylatują do rannych.

Inwestycja jest dofinansowana w 85 proc. w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w latach 2010-2013 realizuje projekt współfinansowany ze środków unijnych "Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego". Całkowita wartość projektu to ponad 68 mln zł przy udziale funduszy unijnych i środków ministerstwa zdrowia.

Projekt zakłada wybudowanie od podstaw siedmiu baz (w tym w Masłowie), dwie zostaną gruntownie wyremontowane. Gotowe są już bazy w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Sanoku, Suwałkach, Kielcach oraz Stacja Obsługi Technicznej w Szczecinie. Na ukończeniu jest budowa bazy w Zielonej Górze, natomiast wybudowane zostaną bazy w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu.

Flota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego to 23 śmigłowce Eurocopter EC 135 oraz dwa samoloty Piaggio P. 180 Avanti.

W bazie w Masłowie stacjonuje jeden helikopter EC 135.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.