PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa lista leków refundowanych

  • PAP    1 lipca 2012 - 10:08
Nowa lista leków refundowanych

Od niedzieli obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znalazły się na niej m.in. analogi insulin długo działających i nowy lek stosowany w leczeniu jaskry.
W przypadku 458 produktów spadły dopłaty pacjentów; do 546 pacjenci dopłacą więcej. Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Od stycznia leki refundowane mają urzędowe ceny i marże.

Na liście znalazły się trzy nowe substancje czynne dotychczas nie refundowane, w tym dwa analogi insulin długo działających: Insulinum glargine (nazwa handlowa Lantus) i Insulinum detemirum (nazwa handlowa Levemir). Pierwszy dotyczy cukrzycy typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci od sześciu lat, a drugi cukrzycy typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od dwóch lat.

Refundowany będzie także preparat Tafluprostum (nazwa handlowa Taflotan) stosowany przy obniżaniu podwyższonego ciśnienia śródgałkowego w leczeniu jaskry. Dla 12 produktów dodano nowe wskazania.

Prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego powiedział, że refundacja analogów insulin długo działających była oczekiwana przez chorych na cukrzycę. Dodał, że ich refundacja na świecie jest standardem, a polscy pacjenci walczyli o nią przez 10 lat.

Chorzy na cukrzycę podkreślają, że stosowanie analogów insulin długo działających ułatwia im życie, gdyż mogą w bardziej elastyczny sposób przyjmować insulinę i wydatnie zmniejszyć narażenie na niedocukrzenie. Insuliny długo działające podaje się najczęściej przed snem, ich działanie jest przedłużone nawet do kilkunastu godzin po przebudzeniu. Dzięki nim chory nie ma problemów z utrzymaniem właściwego poziomu cukru w nocy.

Dla 122 produktów zostały wynegocjowane obniżki urzędowych cen zbytu; w przypadku 15 produktów wprowadzono podwyżki. W przypadku 458 produktów spadły dopłaty pacjenta – od 747,11 zł do 1 gr. Z kolei pacjenci dopłacą więcej do 546 produktów – od 219,87 zł do 1 gr. Ceny detaliczne brutto spadły dla 814 produktów – od 149,84 zł do 1 gr., a wzrosły dla 227 – od 610,60 zł do 1 gr.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.