PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa lista leków refundowanych

  • PAP    2 stycznia 2013 - 08:34
Nowa lista leków refundowanych

Pierwsza w tym roku lista leków refundowanych obowiązuje od wtorku.
Znalazły się na niej m.in. nowe leki stosowane w terapii choroby Huntingtona oraz ciężkiej postaci łuszczycy. Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, nowa lista umożliwi inne podejście do leczenia padaczki, ponieważ pacjenci otrzymają dostęp do terapii we wcześniejszej fazie choroby niż obecnie. Ma to umożliwić im aktywność społeczną i zawodową.

W ramach programu lekowego refundowany będzie lek używany w ciężkiej postaci łuszczycy. Na liście znalazł się także w ramach programu lekowego kolejny medykament na stwardnienie rozsiane.

Zmieniona została zasada dostępu do nowoczesnych leków na reumatoidalne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym; refundowane będą dwa nowoczesne leki biologiczne. Zmieniono też formułę leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego oraz szpiczaka plazmatyczno komórkowego. Zmiany te mają ułatwić pacjentom dostęp do terapii.

Na nowej liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone. Zmiany na kolejnej liście dotyczyć będą też rozszerzenia pozarejestracyjnych wskazań refundacyjnych dla 180 leków.

Chodzi m.in. o leki stosowane w kardiologii, nefrologii, immunologii, reumatologii oraz onkologii.

MZ przypomina, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza. „Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej" - zapewnia resort.

Szczegóły dotyczące listy można znaleźć na stronie www.mz.gov.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • jolanta1, 2013-01-02 18:39:35

    No, jakoś mój medykament, zresztą skutczny, na nadciśnienie o nazwie Egiramlon, nie jest refundowany i kosztuje 1 opakowanie 30 kapsułek 50 zł. Za co, do cholery płacę na NFZ?
  • glews, 2013-01-02 14:00:52

    Cudowne manipulacje ogłoszone przez Arłukowicza - oczywiście generalnie więcej dopłacą pacjenci, a co zachciało się Wam chorować!!! Wara mi od refundacji - tak mówił premier Tusk w ubiegłym roku!! Mam nadzieję, że im bliżej wiosny tym ludzie krócej śpią i szybciej myślą!!