PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa pracownia centrum urazowego

  • PAP    22 czerwca 2012 - 11:43
Nowa pracownia centrum urazowego

Nowa pracownia endoskopowa zaczęła działać w szpitalu wojewódzkim w Zielonej Górze.
Koszt inwestycji to 3,2 mln zł, z czego 85 proc. stanowi dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. To jeden z elementów tworzenia centrum urazowego. Zadaniem całodobowej pracowni jest wykonywaniem badań diagnostycznych i zabiegów endoskopowych górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych.

Lekarze mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt medyczny wart 1,76 mln zł – powiedziała rzecznik szpitala Irena Billewicz-Wysocka.

Pracownia endoskopii to element centrum urazowego tworzonego w szpitalu. W lecznicy prowadzone są także inne inwestycje, m.in. budowa na dachu jednego ze szpitalnych budynków lądowiska dla śmigłowców pogotowia lotniczego. Koszt tej inwestycji to ok. 15 mln zł.

Szkielet lądowiska jest gotowy. Do końca miesiąca powinny zakończyć się najcięższe prace budowlane w budynku. Do końca lipca budowa ma zostać ukończona, wówczas szpital rozpocznie procedurę wpisania lądowiska do rejestru lądowisk cywilnych.

Powstanie na terenie Polski kilkunastu specjalnych centrów urazowych przewiduje nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym z lipca 2009 r. Centra są tworzone na bazie ośrodków wysokospecjalistycznych z myślą o ofiarach wypadków i katastrof. Chodzi o to, aby pacjenci od razu trafiali do miejsca, w którym będą szybko diagnozowani i leczeni przez specjalistów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.