PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa przyszłość lubuskich szpitali

  • JL    6 września 2010 - 10:12
Nowa przyszłość lubuskich szpitali

Szpital w Torzymiu, pierwszy w regionie, stał się spółką z o.o. pod nazwą Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu. Jedynym jej udziałowcem jest samorząd wojewódzki.
– To dla nas ważna chwila. Mam nadzieję, że stworzymy tam jeszcze lepsze warunki do dbania o zdrowie pacjentów – uważa marszałek Marcin Jabłoński.

Powołanie spółki jest realizacją procesu przekształcania organizacyjno-prawnego szpitali w ramach programu rządowego. Dzięki temu samorząd, do którego należy placówka, będzie mógł skorzystać z pomocy finansowej państwa. Przekazanie pieniędzy będzie się odbywać na podstawie umów zawartych między rządem a samorządem.

– Na początek nie wyglądało to dobrze. Opracowaliśmy strategię ochrony zdrowia i priorytetem było przekształcenie szpitala w spółkę – mówi wicemarszałek Elżbieta Polak.

Jej zdaniem z przekształcenia będą same korzyści. Przede wszystkim poprawi się przejrzystość finansowa placówki, będzie można nią skuteczniej zarządzać i pozyskiwać środki finansowe. Placówka może liczyć na początek na 2,5 mln zł wsparcia rządowego.

Zmiana na spółki prawa handlowego czeka też inne lubuskie publiczne zakłady opieki zdrowotnej: Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Szpital Wojewódzki SPZOZ im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu oraz Wojewódzki Szpital Specjalistycznym dla Nerwowo i Psychicznie Chorych SPZOZ w Ciborzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.