PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe dotacje na cyfryzację stołecznych szpitali

  • Rynek Zdrowia/Gazeta.pl    23 lipca 2012 - 10:25
Nowe dotacje na cyfryzację stołecznych szpitali

Warszawskie szpitale wdrażają cyfryzację, która od 2014 roku będzie obowiązkowa. Problemem są finanse i kłopoty z obsługą systemu, które wystawiają na próbę cierpliwość pacjentów. Zarząd województwa zapowiada wsparcie finansowe.
W zamierzeniu cyfryzacja ma uwolnić lekarzy od papierów: dokumentacja medyczna będzie dostępna elektronicznie i łatwa do przeszukania. Zagwarantuje też szybkidostęp do archiwalnych wyników badań, zdjęć rentgenowskich czy USG - pisze Gazeta Wyborcza.

Początki są jednak trudne: szpitale narzekają na ogromne koszty cyfryzacji, a pacjenci na wolniejszą niż dotąd obsługę.

Zdaniem wypowiadającego się dla gazety Krzysztofa Jarząbka, kierownika działu organizacji Szpitala Bielańskiego, cyfryzacja w placówce idzie zgodnie z planem. Szpital realizuje projekt przy 3 mln zł wsparcia UE. Dotacje na ten cel otrzymały też Instytut Kardiologii, szpital urazowy im. św. Anny, Szpital Wolski i Szpital Świętej Rodziny.

Nie wszystkie szpitale mogą jednak liczyć na środki unijne. W ostatniej edycji konkursu "Przyspieszenie e-rozwoju Mazowsza" o środki ubiegało się szesnaście placówek, dostały tylko trzy.

Czytaj też: Wytyczne dla dokumentacji medycznej on-line

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" jest jednak szansa, że kolejne placówki będą mogły skorzystać z dofinansowania. Bożenna Pacholczak, wiceprzewodnicząca sejmiku, zapewnia, że zarząd województwa ma problem na uwadze i zapowiada uruchomienie tzw. projektu kluczowego, w ramach którego Agencja Rozwoju Mazowsza dostanie pieniądze z Unii na cyfryzację placówek zdrowia. Projekt powinien zostać ogłoszony za tydzień. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.