PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe lądowisko dla helikopterów

  • PAP    23 kwietnia 2012 - 12:15
Nowe lądowisko dla helikopterów

Przy Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie zbudowano nowe lądowisko dla helikopterów sanitarnych.
Dzięki temu śmigłowce z pacjentami nie lądują już na łące przy głównej ulicy miasta (zabierz głos/oceń prezydenta).

Budowa nowego lądowiska dla helikopterów sanitarnych przy olsztyńskim szpitalu wojewódzkim trwała 9 miesięcy i kosztowała niespełna milion złotych.

„Lądowisko jest nowoczesne, wyposażone m.in. w taki system oświetlenia, który pilot uruchamia sobie sam drogą radiową z kabiny helikoptera. Dzięki temu starty i lądowania mogą odbywać się nocą” – powiedział inspektor nadzorujący tę inwestycję Stanisław Pyśk.

Dotychczasowe lądowisko przy szpitalu trzeba było zamknąć, ponieważ na tzw. ścieżkach nalotu helikopterów sanitarnych znajdowały się przeszkody. W czasie budowy nowego lądowiska helikoptery z chorymi lądowały na łące przy hali Urania, która leży przy głównej ulicy miasta Piłsudskiego i jest popularnym miejscem spacerów.

„Z powodów bezpieczeństwa szpital prosił nas często o zabezpieczanie takich startów i lądowań” – przyznał rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Zbigniew Jarosz. Strażacy nie tylko zabezpieczali lądowanie, ale często odganiali na bezpieczną odległość gapiów. Zdarzało się, jak przyznał Jarosz, że strażacy wyjeżdżali do zabezpieczania lądowań nawet kilka razy dziennie.

Z prowizorycznego lądowiska przy Uranii chorzy byli transportowani do szpitala przez kilka ulic. „Teraz zbudowaliśmy do lądowiska drogę dla karetek, a cały teren jest tak zagrodzony i zabezpieczony, że o gapiach na płycie nie ma mowy” – dodał Pyśk.

Szpital Wojewódzki w Olsztynie przy ul. Żołnierskiej jest jedną z największych lecznic publicznych na Warmii i Mazurach. Ma 443 łóżka na 20 oddziałach szpitalnych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.