PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe leki na liście refundacyjnej

 • PAP    29 grudnia 2011 - 14:23
Nowe leki na liście refundacyjnej

Leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów znalazły się na liście refundacyjnej.
Lista refundacyjna została opublikowana w miniony piątek. Zniknęło z niej 847 leków do tej pory finansowanych przez NFZ. Wzbudziła wiele kontrowersji i protestów pacjentów i środowisk medycznych. MZ w czwartek poinformowało o dodaniu na listę kolejnych leków.

Czytaj też: Bieg po lek

„Nie ugnę się przed nikim. Zreformujemy rynek leków w Polsce” – powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Czytaj też: Pacjenci będą mogli realizować recepty

Według niego, wraz z wejściem w życie ustawy refundacyjnej „kończy się etap Dzikiego Zachodu w polskiej polityce lekowej. „Najważniejszy w całym procesie zmian zawsze musi być pacjent” – zapewnił.

Czytaj też: Protest lekarzy może wrócić ze zdwojoną siłą

Minister podkreślił, że ustawa refundacyjna (wejdzie w życie 1 stycznia) wprowadza zasady jasnego dostępu i klarownej polityki wobec koncernów farmaceutycznych i umożliwia prowadzenie negocjacji mających na celu obniżenie cen leków. „Gwarantuje dostęp do nowoczesnego i skutecznego leczenia dla wszystkich pacjentów, a nie tylko dla tych, których na to stać” – powiedział Arłukowicz.

Czytaj też: Zła recepta bez refundacji

Na nowej liście refundacyjnej znalazły się m.in. mykofenolan mofetilu (CellCept) – lek immunosupresyjny stosowany u pacjentów po przeszczepach oraz walgancyklowir (Valcyte) – lek stosowany w prewencji zakażenia cytomegalowirusem. Ich wprowadzenie postulowali specjaliści i pacjenci.

Refundowane będą też paski do glukometrów dla wszystkich pacjentów z intensywną insulinoterapią, wymagającą co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę – będą dostępne za odpłatnością ryczałtową. Oznacza to, że z 12 rodzajów pasków połowa będzie dostępna za opłatą ryczałtową wynoszącą 3,20 zł. Będą one dostępne m.in. dla dzieci, pacjentów z cukrzycą typu I, kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz dla pacjentów używających pomp insulinowych. Pozostałe paski będą dostępne dla pacjentów za niewielką dopłatą, wynoszącą maksymalnie 6,16 zł.

MZ zapewnia, że pacjenci będą mieli dostęp do leków zawierających fentanyl, stosowanych w leczeniu bólu – za niską odpłatnością, w tym za odpłatnością ryczałtową (3,20 zł). Fentanyl transdermalny (w plastrach) będzie dostępny dla pacjentów w cenie od 3,20 zł do 4,55 zł. Pacjenci będą mieli dostęp do pełnej refundacji leku Neulasta za opłatą ryczałtową (3,20 zł).

Na liście znalazły się także m.in. leki wziewne używane w leczeniu astmy oskrzelowej u dzieci. Będą dostępne za odpłatnością ryczałtową, niezależnie od dawki. Refundowany będzie też lek zawierający aripiprazol (Abilify) stosowany w schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej, także u dzieci i młodzieży. Pacjenci zapłacą za niego opłatę ryczałtową (3,20 zł).×
KOMENTARZE (11)

 • bezimienny, 2012-01-02 22:37:12

  A ja myślę,że jest haos,bałagan i niepewność.Nie zaprzeczysz fasollo? Pacjenci zasługują na dużo lepsze warunki leczenia.Takie jest moje zdanie.Też mam swoje zasady!Nie można kazać im skakać na głęboką wodę bez umiejętności pływania,bez kapoków i szalup!
 • fasolla, 2012-01-02 22:28:09

  to w pełni wyjaśnia sprawe.
 • TEOFIL, 2012-01-02 21:11:44

  Czy taki lek może decydować o tym komu pomagać? Nie! To przecież absurd ! Kto ma ten ma,a kto nie to nie,nie?