PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe pododdziały u Bonifratrów

  • PAP    30 września 2011 - 20:06
Nowe pododdziały u Bonifratrów

Pododdziały ortopedii i traumatologii dla dzieci oraz szybkiej diagnostyki internistycznej zostały w piątek otwarte w Szpitalu Zakonu Bonifratrów pod wezwaniem Aniołów Stróżów w Katowicach. W uroczystości uczestniczył Generał Zakonu z Rzymu o. Donatus Forkan.
Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów powstał w 1874 roku. Do początku drugiej wojny światowej był prowadzony przez Zakon, później przejęli go okupanci, a po wojnie został upaństwowiony. W ręce Zakonu powrócił dwa lata temu i od tej pory trwają prace zmierzające do modernizacji szpitala, które są także częściowo pokrywane z budżetu Zakonu.

W piątek otwarte zostały dwa pododdziały: ortopedii i tramatologii dla dzieci w oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz szybkiej diagnostyki internistycznej w oddziale chorób wewnętrznych.

Nowe pododdziały posiadają dwuosobowe sale z łazienkami, które wyposażone zostały także w łóżka sterowane pilotem. Zakończyła się również termomodernizacja szpitala, która kosztowała prawie 4,5 mln zł, a polegała m.in. na ociepleniu stropów oraz montażu instalacji solarnej.

Do tej pory inwestycje szpitalne pochłonęły 20 mln zł. W ramach unowocześniania placówki przeprowadzono szereg zmian. W 2009 roku wymieniony został sprzęt medyczny, wstawiono nowe łóżka dla pacjentów, zakupiono wyposażenie dla czterech sal operacyjnych, zmodernizowano oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

W 2010 roku otwarto nową izbę przyjęć, wprowadzono szereg zmian na oddziale chirurgicznym, dzięki którym udało się pozyskać specjalistów. W tym roku przeprowadzono m.in. kompleksowy remont bloku porodowego i oddziału noworodków, co kosztowało 3,5 mln zł. Pacjentki mają do dyspozycji sale jednoosobowe z indywidualnym węzłem sanitarnym, wanny relaksacyjne oraz specjalnie sprowadzoną z Czech wannę do porodu w wodzie.

Dyrektor katowickiego Szpitala Zakonu Bonifratrów Maria Janusz powiedziała, że kolejne prace modernizacyjne będą polegały na przywracaniu zabytkowej elewacji oraz otoczeniu szpitala dawnego wyglądu. Do tego celu zostaną wykorzystane fotografie i ryciny z przełomu XIX i XX wieku.

W piątkowej uroczystości podsumowującej dwuletnie inwestycje w katowickim szpitalu Bonifratrów uczestniczyli Generał Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego o. Donatus Forkan z Rzymu, pierwszy radny generalny Zakonu o. Rudolf Knopp oraz zakonnicy z Hiszpanii.

"Na świecie jest wiele szpitali prowadzonych przez Zakon Bonifratrów. W Polsce są cztery takie szpitale. Przeważa w nich personel świecki, choć oczywiście wśród braci są lekarze i rehabilitanci" - powiedziała dyrektor szpitala.

Zakon Szpitalny św. Jana Bożego został założony w 1540 roku w Granadzie. W Polsce bracia są obecni od 1609 roku. Na świecie funkcjonują pod różnymi nazwami: Bonifratrzy, Bracia Miłosierdzia, Bracia Miłosierdzia św. Jana Bożego, Dobrzy Bracia, Bracia Szpitalni. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.