PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe ratownictwo medyczne w Lubuskiem

  • PAP    5 marca 2013 - 12:05
Nowe ratownictwo medyczne w Lubuskiem

Dwa rejony operacyjne i dwie tzw. skoncentrowane dyspozytornie medyczne, które będą koordynować wyjazdy wszystkich karetek w regionie – tak w 2014 r. będzie wyglądał system ratownictwa medycznego w Lubuskiem.
W Zielonej Górze powstała jedna z takich dyspozytorni, druga powstanie w Gorzowie. Docelowo będą obsługiwały dwa rejony operacyjne - północny i południowy.

Uruchomienie skoncentrowanych dyspozytorni medycznych planowane jest w połowie tego roku. Zielonogórska niebawem rozpocznie pracę i początkowo zajmie się obsługą samej Zielonej Góry. Potem sukcesywnie obejmie zasięgiem kolejne miasta z południowej części regionu; podobnie będzie w Gorzowie.

Na potrzeby systemu wybudowano sieć nadajników, które pozwolą na komunikację radiową. Dyspozytorzy będą na bieżąco śledzić ruch karetek w swoim rejonie i zarządzać nimi. W praktyce oznacza to, że do wypadku trafi najbliższy wolny zespół ratownictwa medycznego, a w razie sytuacji kryzysowej możliwe będzie skierowanie do akcji większej liczby karetek.

„Takie rozwiązanie daje dużo możliwości. Mamy w regionie miejscowości turystyczne. Wiadomo, że latem jest tam więcej osób. Dzięki temu na okres wakacji można w dany rejon alokować czasowo karetkę z innego miejsca" - wyjaśnił wojewódzki konsultant w zakresie medycyny ratunkowej i dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Andrzej Szmit.

Wojewoda lubuski Marcin Jabłoński powiedział, że planowane zmiany mają doprowadzić do unowocześnienia systemu ratownictwa medycznego i jeszcze sprawniejszego jego funkcjonowania.

W woj. lubuskim w skład systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego wchodzą: 23 zespoły specjalistyczne (z lekarzem), 28 zespołów podstawowych (z ratownikami medycznymi), jeden śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i osiem Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

W regionie jedna karetka przypada na ok. 19 tys. mieszkańców, a średnia w kraju, którą wskazuje Ministerstwo Zdrowia, to jeden ambulans na ok. 33 tys. osób.

W zeszłym roku wojewoda lubuski na funkcjonowanie zespołów ratownictwa medycznego przekazał około 62 mln zł. W 2013 r. w budżecie wojewody zapisano na ten cel ok. 65 mln zł.

W Lubuskiem kontrakty na świadczenie usług ratownictwa medycznego zostaną przedłużone do końca tego roku. Obecnie w regionie 13 dysponentów ma podpisane umowy na świadczenie takich usług.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.