PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowi dyrektorzy mają uzdrowić szpitale

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    17 sierpnia 2011 - 06:40
Nowi dyrektorzy mają uzdrowić szpitale

Zarządzający najbardziej zadłużonymi placówkami medycznymi stracą pracę. Samorządy chcą, żeby nowi menedżerowie poprawili wyniki szpitali.
Szpitale nie będą się już mogły bezkarnie zadłużać, a samorządy liczyć na ich oddłużenie na koszt państwa – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Przekształcenia szpitali w konsultacjach

Obowiązująca od 1 lipca ustawa o działalności leczniczej przewiduje, że starostowie i marszałkowie będą musieli wziąć odpowiedzialność finansową za podlegające im placówki medyczne. Jeżeli będą one przynosić straty, to samorząd, który jest ich właścicielem, musi je pokryć. Jeżeli tego nie zrobi, w ciągu roku musi przekształcić szpital w spółkę i spłacać jego zadłużenie albo go zlikwidować.

Czytaj też: Przybędzie szpitali spółek

Samorządy już wzmogły nadzór właścicielski nad szpitalami. Zaczynają od wymiany kadry menedżerskiej, licząc na to, że nowi szefowie szpitali uzdrowią ich sytuację finansową.

Czytaj też: Szpitale ze wsparciem firmy doradczej

Nowego dyrektora ma np. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie, który stał się niewypłacalny. Z zadłużeniem przekraczającym ponad 50 mln zł ma sobie poradzić także nowy dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Podobne zadanie nowemu dyrektorowi szpitala postawiły władze Świnoujścia.

Czytaj też: Szpitale ciągle poszukują pieniędzy

Eksperci nie mają wątpliwości, że te działania samorządów wymusiła ustawa o działalności leczniczej, która zwiększa wymagania wobec samorządów.

Wiele samorządów zaczyna rozumieć, jak bardzo sytuacja w szpitalach zależy od właściwego doboru kadry menedżerskiej. Nowego dyrektora nie będzie już można mianować bez konkursu. Nie będzie też można zawrzeć z nim umowy o pracę na czas nieokreślony, ponieważ nowe przepisy przewidują kadencyjność. Szefa lecznicy można powołać maksymalnie na sześć lat – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.