PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna izba przyjęć

  • PAP    14 lipca 2010 - 13:42

Zbudowana i wyposażona kosztem ok. 4,5 mln zł nowa izba przyjęć została w środę uruchomiona w Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.
- Jest to całodobowe ambulatorium urazowo-ortopedyczne na najwyższym poziomie, zaprojektowane i wykonane zgodnie ze współczesnymi standardami; oznacza to zarówno poprawę warunków diagnostyki i leczenia, jak i komfortu pacjentów - powiedział dyrektor szpitala dr Bogdan Koczy który zapewnia, że całodobowa izba należy do najnowocześniejszych w Polsce.

W ambulatorium stale dyżurują m.in. ortopedzi, radiolodzy, anestezjolodzy. Nowa izba przyjęć zapewni pełną obsługę pacjentów, którzy przyjeżdżają do Piekar Śląskich z całego woj. śląskiego, nie tylko sanitarkami, ale i transportem prywatnym.

Piekarska "urazówka" należy do najbardziej renomowanych i obleganych szpitali specjalistycznych w Polsce. Rocznie przyjmuje ponad 8 tys. pacjentów, ok. 7,5 tys. z nich jest operowanych. Obecnie ambulatorium zaopatruje rocznie ok. 13-15 tys. osób po urazach narządu ruchu oraz przygotowuje do przyjęcia do szpitala ok. 2 tys. chorych w ostrych stanach urazowych i 6 tys. do planowych zabiegów.

Nową izbę przyjęć sfinansowano w dużej części z unijnych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, przy wsparciu samorządu regionalnego.

Inwestycja jest częścią programu rozbudowy i dalszej modernizacji szpitala, w ramach której do 2012 r. planowane jest m.in. stworzenie kompleksu ośmiu nowych sal operacyjnych z zapleczem diagnostycznym i oddziałem intensywnej opieki pooperacyjnej. Szpital pozyskał już na ten cel 8 mln zł ze środków UE i 12 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

- 20 mln zł powinno wystarczyć na prace budowlane i wykończeniowe. Dodatkowe środki będą natomiast potrzebne na wyposażenie nowych sal - powiedział dyrektor.

Wiosną tego roku w piekarskim szpitalu oddano do użytku jedyny w regionie i najnowocześniejszy w Polsce oddział septyczny dla pacjentów z bardzo trudnymi, rozległymi powikłaniami ropnymi po zabiegach operacyjnych. Adaptacja i wyposażenie oddziału pochłonęło ok. 2,6 mln zł.

Według dr. Koczego, obecnie nie ma drugiego oddziału w Polsce, który miałby wydzieloną salę operacyjną, wydzielony oddział intensywnej terapii pooperacyjnej dla pacjentów septycznych - nie tylko po operacjach przeprowadzonych w szpitalu w Piekarach, ale także w innych placówkach.

W piekarskiej "urazówce" liczba tego typu powikłań stanowi 0,3 proc. całości i jest niższa od średniej światowej. Na oddziale septycznym w szpitalu w Piekarach Śląskich jest 26 miejsc. Wystarcza to także dla innych ośrodków w regionie, które potrzebują pomocy w leczeniu pacjentów z powikłaniami.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich należy do najbardziej znanych w Polsce szpitali, wyspecjalizowanych w ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Dysponuje ok. 250 łóżkami na ośmiu oddziałach urazowo-ortopedycznych i ok. 140 na trzech oddziałach rehabilitacyjnych. W ubiegłym roku hospitalizowano ponad 8,5 tys. chorych, udzielono ponad 55 tys. porad ambulatoryjnych. 80 proc. pacjentów to mieszkańcy woj. śląskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.