PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna onkologia za 90 mln zł

  • wer/mat. pras.    16 września 2011 - 15:44
Nowoczesna onkologia za 90 mln zł

Akademickie Centrum Onkologii oraz nowoczesne Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej już niedługo powstaną w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 5 przy ulicy Ceglanej w Katowicach.
Wielomilionowa inwestycja to m.in. nowe oddziały szpitalne: chirurgii onkologicznej, onkologii i radioterapii, poradnie onkologiczne i chirurgii onkologicznej, pracownie RTG, PET-CT, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy oraz Gamma-Knife - urządzenie, którym do tej pory może się pochwalić tylko jedna placówka w Polsce.

Budynek „Dydaktyka” na terenie SPSK Nr 5, w którym uruchomione zostanie Centrum Diagnostyki i Terapii, do tej pory... straszył swoim wyglądem.

- W strukturach szpitala powstają nowe oddziały i poradnie, w ramach których działać będą jednostki organizacyjne SUM, roboczo nazwane Akademickim Centrum Onkologii. Chorzy będą korzystać ze świadczeń w zakresie radioterapii, chemioterapii i chirurgii onkologicznej. Dodatkowo chcieliśmy, by zapleczem dla naszego oddziału było centrum diagnostyczne, jakiego na Śląsku jeszcze nie było - mówi Dariusz Jorg, dyrektor placówki.

W katowickim szpitalu znajdą się pracownie diagnostyczne i terapeutyczne, gabinety lekarskie, gabinety teleradiologii oraz sala konferencyjna na potrzeby dydaktyki i organizacji konferencji medycznych.

Ponadto w pracowniach centrum uruchomione zostaną nowoczesne urządzenia diagnostyczne: skaner PET-CT, pozwalający określić umiejscowienie, wielkość i stopień zaawansowania nowotworu, ocenić postępy chemio- czy radioterapii, potwierdzić lub wykluczyć obecność przerzutów; aparat  rezonansu magnetycznego do nieinwazyjnego obrazowania struktur anatomicznych, oceny ośrodkowego układu nerwowego i tkanek miękkich oraz naczyń krwionośnych; tomograf komputerowy do planowania radioterapii.   

Skąd pomysł, by w szpitalu przy ulicy Ceglanej uruchomić właśnie onkologię?

- Statystyki są bezlitosne. W Polsce i w Europie wciąż wzrasta liczba chorych na raka. Niestety wzrasta też odsetek zgonów z powodu nowotworów – argumentuje Lech Wędrychowicz, pełnomocnik dyrektora ds. onkologii i medycyny nuklearnej w SPSK Nr 5 w Katowicach. - To oznacza, że co czwarty Polak umrze na raka! – dodaje. - Nie możemy zapominać, jak ważna jest diagnostyka i leczenie w chorobach nowotworowych. Onkologia to taki szczególny obszar ochrony zdrowia, gdzie zaniechanie leczenia prowadzi po prostu do śmierci. Inwestycja uzupełnia lukę, jaka powstała w zakresie diagnostyki w stolicy województwa – dzięki temu zwiększy się dostępność leczenia – podsumowuje.

Przedsięwzięcie przy ulicy Ceglanej będzie realizowane w ekspresowym tempie. Na początek - w pierwszej połowie 2012 roku - powstanie część diagnostyczna z pracowniami RTG, PET-CT i rezonansu magnetycznego. Do końca 2012 powinny zostać uruchomione akceleratory liniowe i pracownia tomografii komputerowej. W ostatnim etapie - do końca 2013 roku - wykonawca udostępni pacjentom Gamma-Knife. Inwestycja ma kosztować 90 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.