PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesny cyklotron pomoże chorym na raka

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    21 września 2010 - 07:41

Potężny bunkier z murem grubym na dwa metry, w nim stalowy walec opleciony cieniutkimi przezroczystymi przewodami. Trudno uwierzyć, że taka machina może pomóc chorym ludziom.
Pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie Instytut Onkologii w Gliwicach uruchomił kosztem 60 mln zł nowoczesny cyklotron do produkcji izotopów radioaktywnych używanych w diagnozowaniu i leczeniu chorych na nowotwory – informuje „Gazeta Wyborcza”

By wytłumaczyć, do czego służy, trzeba zacząć od badania nazywanego PET. To tomografia pozytonowo-emisyjna. Pomaga ona w wykryciu najmniejszych skupisk komórek nowotworowych, a nawet w odróżnieniu, które z tych komórek są najbardziej niebezpieczne dla chorego, bo mogą być źródłem przerzutów.

O ile PET ma w Polsce wiele szpitali, cyklotron jest tylko jeden – w Bydgoszczy. Można w nim produkować jedynie izotopy fluoru i węgla tylko na potrzeby tamtejszego centrum onkologii.

Budowa gliwickiego cyklotronu zakończyła się przed rokiem. Potem rozpoczęły się testy sprawdzające jakość produkcji izotopów – bez tego instytut nie mógłby ich sprzedawać innym szpitalom. Teraz czeka już tylko na certyfikat potwierdzający jego uprawnienia – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.