PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesny laser w publicznym szpitalu

  • Rynek Zdrowia (KR)    2 sierpnia 2010 - 17:32
Nowoczesny laser w publicznym szpitalu

We wrześniu 2010 r. oddział okulistyczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary czeka wprowadzenie nowoczesnej technologii w chirurgii rogówki.
Laser femtosekundowy, który trafi do sosnowieckiego szpitala dzięki środkom z budżetu województwa śląskiego, to pierwszy takie urządzenie w szpitalu publicznym w Polsce. Chirurgiczna platforma oparta na laserze femtosekundowym ma wpłynąć na zwiększenie liczby przeszczepień rogówki, pozwoli też na efektywniejsze wykorzystanie tkanek.
 
– Laser pozwala na precyzyjne cięcie rogówki na zadanej głębokości i o ściśle określonym kształcie. Dzięki temu można osiągnąć prawie doskonałe dopasowanie loży biorcy i płatka dawcy do siebie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mirosław Rusecki, rzecznik szpitala.
 
Zastosowanie aparatu umożliwi szybkie gojenie i rehabilitację wzrokową. Przeszczepianie przy użyciu lasera stanie się precyzyjniejsze i da lepsze odległe efekty dla pacjenta.
 
Do kwalifikacji chorych platforma posiada zestaw urządzeń diagnostycznych zawierających: topograf, tomograf i aberrometr, które pozwolą określić parametry pracy lasera.
 
Jak podkreśla Rusecki, wszystko wskazuje na to, że niebawem będziemy świadkami pewnej rewolucji w chirurgii rogówki, gdzie pewne wysoce precyzyjne czynności zarezerwowane dotąd dla lekarza przejmie system laserowy. Wspomaganie pracy przez podobne urządzenia ma zapewnić jeszcze większą precyzję.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.