PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesny oddział dla noworodków w szpitalu wojewódzkim

  • PAP    3 kwietnia 2013 - 16:16
Nowoczesny oddział dla noworodków w szpitalu wojewódzkim

Oddział neonatologiczny w wojewódzkim szpitalu w Kielcach zyskał trzeci, najwyższy stopień referencyjności. Oznacza to możliwość leczenia najcięższej patologii ciąży oraz najbardziej chorych noworodków i wcześniaków. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci pod koniec kwietnia.
Oddział neonatologiczny jest już wyremontowany i wyposażony w specjalistyczny sprzęt - powiedział dyr. Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Jan Gierada.

Na oddziale przygotowanych zostało sześć stanowisk dla noworodków, które wymagają intensywnej opieki medycznej. Aby uzyskać trzeci, najwyższy stopień referencyjności szpital musiał wypełnić szereg wymagań stawianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, m.in. zakupić specjalistyczny sprzęt i zatrudnić dodatkową kadrę. Za ponad 5 mln zł placówka kupiła m. in. system nadzoru położniczego, aparaty USG, respiratory, inkubatory, pompy infuzyjne, stanowisko do resuscytacji noworodków, kardiomonitory, stół operacyjny oraz lampy do fototerapii. Pieniądze na te inwestycje pochodziły ze środków własnych szpitala.

Ponadto na oddziałach neonatologicznym i ginekologiczno położniczym zatrudniono 30 pielęgniarek i pięciu lekarzy, którzy szkolili się w różnych polskich klinikach.

Oficjalne otwarcie neonatologii z trzecim stopniem referencyjności zaplanowane jest na 24 kwietnia. Jak zapowiedział Gierada, dzień później oddział będzie przyjmować już pacjentów.

Obecnie, trzeci poziom referencyjności, w regionie ma tylko Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej w Kielcach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.