PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesny ośrodek terapii uzależnień

  • GK    28 marca 2011 - 10:32
Nowoczesny ośrodek terapii uzależnień

Zakończył się gruntowny remont Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie.
Inwestycję dofinansował samorząd województwa, przekazując ponad 12 mln zł z regionalnego budżetu.

– Wartość społeczna terapii jest nieoceniona. Remont tej placówki to dobrze zainwestowane środki. Liczę, że w przyszłości zaprocentują – uważa wicemarszałek Wojciech Kozak.

Budynek, w którym mieści się ośrodek uzależnień stoi w środkowej części kompleksu szpitalno-parkowego. Powstał w latach 1928-1929. W ośrodku leczeni są pacjenci uzależnieni od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, a także współuzależnieni członkowie ich rodzin.

Leczenie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ, a dodatkowe zajęcia terapeutyczne finansuje Miasto Kraków. W ośrodku działa oddział dzienny leczenia tzw. alkoholowych zespołów abstynenckich, oddział terapii uzależnienia od alkoholu, poradnia i ośrodek szkolenia terapeutów uzależnień. W ubiegłym roku z terapii w szpitalnej poradni skorzystało prawie 800 uzależnionych pacjentów.

Gruntowny remont ośrodka zaczął się w 2001 r. Wtedy na potrzeby ośrodka zaadaptowano szpitalne piwnice. Później rozbudowano i zmodernizowano cały pawilon. I tak zaadaptowano poddasze, wyremontowano dach i wszystkie sale. Zainstalowano też windę, aby dostosować obiekt do potrzeb niepełnosprawnych.

Dzięki temu na terapię mogą też przyjeżdżać osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach. Z dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa wykonano też remont konserwatorski elewacji budynku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.