PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesny SOR już przyjmuje pacjentów

  • PAP    21 czerwca 2012 - 17:40
Nowoczesny SOR już przyjmuje pacjentów

Ponad 44 mln zł kosztowała budowa i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, jaki powstał przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. W czwartek oddział przyjął pierwszych pacjentów.
Jak powiedział dyrektor placówki Janusz Solarz, to jeden z najnowocześniejszych SOR-ów w Polsce.

"Spełniamy wszystkie wymagania, jakie stawia przed takimi oddziałami ustawa o ratownictwie medycznym" - dodał.

Solarz podkreślił, że dzięki oddziałowi możliwa jest szybka diagnoza pacjenta, który trafi do szpitala. "Dlatego mamy na miejscu rentgen i tomograf, poza tym jest sala resuscytacyjno - zabiegowa, gdzie udzielana będzie pierwsza pomoc nawet trzem pacjentom jednocześnie" - zaznaczył.

Rzeszowski SOR to dwupiętrowy budynek; na pierwszym piętrze jest oddział ratunkowy, gdzie przyjmowani są pacjenci przywożeni w nagłych wypadkach. Natomiast na parterze znajduje się izba przyjęć, w której przyjmowani są pacjenci na planowane operacje i zabiegi.

Na oddziale znajdują się m.in. łóżka obserwacyjne i intensywnego nadzoru. Od lipca zacznie działać sala operacyjna oraz dodatkowy tomograf.

Solarz podkreślił, że od czwartku oddział przyjmuje już pacjentów. Zastrzega jednak, że jest to rozruch. "Obserwujemy jak wszystko funkcjonuje, na pewno niektóre elementy trzeba będzie jeszcze dopracować. To duży oddział i musimy jeszcze wzmocnić go kadrowo, żeby wszystko grało" - powiedział Solarz.

Podjazd dla karetek w zimie będzie ogrzewany. W ramach inwestycji zmodernizowano także płytę lądowiska, które może już przyjmować helikoptery medyczne również w nocy.

Budowa SOR-u kosztowała ponad 44 mln zł. Z tej kwoty 30 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.