PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesny szpital w Nysie

  • PAP    5 kwietnia 2011 - 14:18
Nowoczesny szpital w Nysie

Kończą się prace przy budowie nowego szpitala w Nysie. Obiekt z 180 łóżkami ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym miesiącu.
Koszt inwestycji to prawie 16 mln zł – powiedział dyrektor nyskiego ZOZ, Norbert Krajczy. „W nowym budynku na czterech kondygnacjach znajdą się oddziały: internistyczno-kardiologiczny; interna; chirurgia ogólna i urazowa. W dolnej części budynku będą pracownie – rentgenowska, tomografii komputerowej i diagnostyki medycznej” – wyliczył.

Nowy szpital zapewni pacjentom bardzo komfortowe warunki. „Pokoje 2-4 osobowe wyposażone w nowe łóżka z szafkami, z własnymi traktami sanitarnymi. Pomieszczenia socjalne dla pacjentów i rodzin, gdzie odwiedzający będą mogli spędzać czas z pacjentem, telewizja kablowa” – dodał Krajczy.

Inwestycję dofinansowano z pieniędzy unijnych – 8 milionów zł pochodzi z programu rewitalizacji obszarów miejskich. Pozostała część to pieniądze samorządu – w tym zaciągnięty przez nyskie starostwo kredyt w wys. prawie 8 milionów zł.

Budynek zostanie wyposażony w nowoczesną sieć cyfrową. „W ramach projektu cyfryzacji rezygnujemy z tradycyjnych zdjęć rentgenowskich. Wszystkie materiały diagnostyczne będą w systemie, co ułatwi również ich archiwizację. Na oddziałach będzie też dostęp do internetu” – zapowiedział dyrektor.

Każda ze szpitalnych kondygnacji ma ok. tysiąca metrów kw. Dotychczasowa powierzchnia oddziałów, które zostaną przeniesione do nowego szpitala nie przekraczała jednej trzeciej tej wartości.

„Przy takiej przestrzeni i tej samej liczbie łóżek, bo ona się nie zmieni, obawiam się, że personel medyczny – zwłaszcza pielęgniarki – będą musiały być zaopatrzone we wrotki” – żartował Krajczy.

Dodał, że nyski szpital będzie pierwszym w kraju wyposażonym w lądowisko dla helikopterów sanitarnych na dachu. „Będzie położone na wys. 20 metrów i działało w systemie od łóżka do łóżka, co oznacz, że pacjent z helikoptera trafia bezpośrednio na oddział urazowy” – wyjaśnił dyrektor.

Uruchomienie lądowiska nastąpi miesiąc później niż otwarcie szpitala, które zaplanowano na 26 kwietnia. „To ze względu na konieczność spełnienia licznych pozamedycznych wymagań” – wyjaśnił Krajczy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.