PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy blok porodowy w Szpitalu Zakonu Bonifratrów

  • PAP    30 sierpnia 2011 - 14:50
Nowy blok porodowy w Szpitalu Zakonu Bonifratrów

Wanna do porodu w wodzie oraz łóżka na piloty – tak wygląda po modernizacji blok porodowy i oddziału noworodków w Szpitalu Zakonu Bonifratrów pod wezwaniem Aniołów Stróżów w Katowicach.
Modernizacja najstarszego szpitala w Katowicach, który znajduje się w zabytkowych pomieszczeniach, trwała cztery miesiące i kosztowała 3,5 mln zł. Nowoczesny blok został przygotowany na przyjęcie dwustu porodów miesięcznie.

Pacjentki będą miały do dyspozycji sale jednoosobowe z indywidualnym węzłem sanitarnym i łóżkami na piloty oraz „zapewniające pełną aseptykę wbudowane w ściany szklane szafy”. Na salach porodowych zamontowano również automatyczne drzwi.

Nowością będą w szpitalu wanny relaksacyjne oraz specjalnie sprowadzona z Czech wanna do porodu w wodzie.

„Porody w wannie będą standardem” – powiedział we wtorek Damian Stępień z biura organizacji i marketingu szpitala.

Z kolei mobilny monitoring kardiotokograficzny będzie umożliwiał spacery rodzących po wyodrębnionym tylko dla nich korytarzu – poinformował Stępień.

Pierwsze pacjentki pojawią się w bloku w najbliższą środę.

Kobiety, którym w wybranym momencie będzie zależało na obecności jedynie ojca dziecka, będą mogły „czuć się w pełni bezpieczne dzięki monitoringowi KTG i kamer TV przemysłowej”.

W tym czasie obraz z monitoringu będzie transmitowany do konsoli, gdzie czuwać będzie zespół położnych i lekarzy. „Chodzi o to, że w pewnych momentach, kiedy pacjentka zażyczy sobie obecności wyłącznie męża, nadal będzie pod fachowym okiem. Pielęgniarka i lekarz będą widzieć, co się dzieje na sali porodowej” – tłumaczył Stępień.

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów powstał w 1874 roku. „Do początku drugiej wojny światowej był prowadzony przez Zakon, w czasie wojny przejęli go okupanci, a po wojnie został upaństwowiony. W ręce Zakonu powrócił dwa lata temu” – wyjaśniał Stępień.

Od kwietnia 2009 roku do 30 sierpnia w szpitalu urodziło się 2898 dzieci, nie tylko z woj. śląskiego. Na poród w Katowicach decydowały się do tej pory także pacjentki z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.