Nowy kompleks onkologiczny w Poznaniu

Nowy kompleks onkologiczny otwarto w środę w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Nowy kompleks onkologiczny w Poznaniu
W szpitalu na pacjentów oddziałów onkologicznych czeka ponad 100 łóżek. W czterokondygnacyjnym obiekcie o łącznej powierzchni ponad 4,6 tys. m kw. znalazły się oddziały chemioterapii, ginekologii onkologicznej, chirurgii onkologicznej, anestezjologii i intensywnej terapii, a także blok operacyjny i poradnie specjalistyczne.

Inwestycja mająca na celu stworzenie nowoczesnego, uniwersyteckiego kompleksu onkologicznego w ramach szpitala klinicznego oraz Uniwersytetu Medycznego prowadzona była od 2007 roku.

„Do tej pory nasze kliniki onkologii mieściły się w innym miejscu, w wynajmowanych obiektach, gdzie były złe warunki i do leczenia, i do uczenia studentów. To jest budynek dobudowany do drugiej części szpitala, gdzie już funkcjonuje klinika hematologii i przeszczepu szpiku” – powiedział rektor Akademii Medycznej w Poznaniu prof. Jacek Wysocki.

Jak dodał, na miejscu na pacjentów czekają dwuosobowe i trzyosobowe sale z łazienkami i bardzo nowoczesny blok operacyjny. Szpital planuje dalszą rozbudowę obiektu i m.in. stworzenie wielopoziomowego parkingu dla pracowników i pacjentów.

W otwarciu obiektu wziął udział marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. „Jesteśmy przyzwyczajeni do narzekania, do tego, że brakuje pieniędzy w ochronie zdrowia, by była ona bardziej doinwestowana, jeszcze lepiej płatna i bardziej dbająca o pacjentów. Do tego potrzebna jest współpraca. W tym przypadku mamy taki przykład dobrej współpracy Uniwersytetu Medycznego, budżetu państwa, budżetu marszałka województwa i sensownego wykorzystania środków europejskich” – powiedział.

W minionym roku na oddziałach onkologicznych szpitala hospitalizowanych było ponad 11 tys. osób. Liczba porad ambulatoryjnych w ramach poradni onkologicznych wyniosła w tym czasie ponad 20 tys.

Budowa obiektu szpitalnego kosztowała ponad 35 mln zł, z czego ze środków resortu zdrowia pochodzi ponad 32 mln zł. Koszt poradni specjalistycznych zbudowanych nakładem szpitala opiewa na kwotę ponad 7,1 mln zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE