PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy oddział w mieleckim szpitalu

  • PAP    26 marca 2012 - 13:16

W mieleckim szpitalu powstał oddział chirurgii naczyniowej. Jest to trzeci taki oddział w regionie. Dotychczas oddziały chirurgii naczyniowej znajdowały się tylko w Rzeszowie i Sanoku.
„Pacjenci wymagający pomocy chirurga naczyniowego z naszego powiatu czy okolic musieli jechać aż do Rzeszowa (zabierz głos/oceń prezydenta), bo to najbliżej. Okazało się, że zapotrzebowanie na pomoc w zakresie chirurgii naczyniowej jest duże i nowy oddział powstał w odpowiedzi na to zapotrzebowanie” – powiedziała rzeczniczka szpitala Aneta Dyka-Urbańska.

Ordynator nowego oddziału Marek Wilczyński podkreślił, że miażdżyca tętnic jest najczęściej występującą chorobą tętnic kończyn dolnych. Dotyczy ponad 50 proc. populacji powyżej 40. roku życia i prawie 90 proc. populacji powyżej 70. roku życia.

„Na pewno wskazane jest podjęcie wszelkich działań mających na celu ograniczenie powikłań tych chorób występujących powszechnie w społeczeństwie. Miażdżyca jest przyczyną wielu chorób układu krążenia oraz główną przyczyną śmierci lub inwalidztwa mieszkańców krajów zachodnich” – powiedział Wilczyński.

Dodał, że miażdżyca tętnic jest wspólną przyczyną choroby wieńcowej, zawału serca, niedokrwienia kończyn, zaburzeń przepływu krwi w tętnicach szyjnych i mózgowych, zaburzeń przepływu w innych narządach jak np. nerki.

Jak podkreślił dyrektor placówki Leszek Kołacz, mielecki (zabierz głos/oceń prezydenta) szpital ma profil głównie zabiegowy, w związku z tym znajduje się tam duży i nowocześnie wyposażony blok operacyjny, na którym pracuje doświadczona kadra.

„Zatem kolejny oddział zabiegowy z pewnością może się tu rozwijać, zwłaszcza, że personel naszej nowej jednostki stanowią ludzie będący doskonałymi specjalistami, ale również osobami bardzo ambitnymi, kreatywnymi” – powiedział dyrektor.

W perspektywie oddziału chirurgii naczyniowej jest też stworzenie pracowni endowaskularnej na bazie zakładu radiologii mieleckiego szpitala.

Jak wyjaśnił ordynator „naczyniówki”, pracownia ta pozwoli na mało inwazyjne leczenie pacjentów z chorobami tętnic obwodowych, tętnic szyjnych, aorty brzusznej i piersiowej. Ponadto, nowoczesne technologie pozwolą też skrócić pobyt pacjentów w szpitalu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.