PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy oddział zakaźny w Ostródzie

  • PAP    7 lutego 2012 - 11:21
Nowy oddział zakaźny w Ostródzie

8 mln zł kosztowała budowa nowoczesnego oddziału zakaźnego w szpitalu powiatowym w Ostródzie, który we wtorek został oddany do użytku.
Połowa tej kwoty pochodzi ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013.

Istniejący do tej pory oddział chorób zakaźnych w ostródzkim szpitalu został całkowicie zmodernizowany oraz powiększony o nowy budynek.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek, do tej pory na Warmii i Mazurach (zabierz głos/oceń marszałka województwa) nie było oddziału chorób zakaźnych z tzw. boksami melcerowskimi, zapewniającymi najwyższy stopień izolacji. Boksy te umożliwiają leczenie chorych na szczególnie niebezpieczne choroby zakaźne.

Jak przekonują specjaliści, nowoczesny oddział zakaźny na Warmii i Mazurach jest szczególnie ważny ze względu na bliskość obwodu kaliningradzkiego, w którym występuje podwyższone ryzyko szczególnie niebezpiecznych chorób zakaźnych.

Warmia i Mazury jako jedyny region w Polsce graniczy z tym obwodem i według epidemiologów istnieje możliwość przywleczenia chorób zakaźnych poprzez przejścia graniczne.

Do czasu otwarcia nowoczesnego oddziału zakaźnego w Ostródzie, w woj. warmińsko-mazurskim funkcjonowało pięć oddziałów chorób zakaźnych. Znajdowały się one: w Giżycku, w Elblągu (zabierz głos/oceń prezydenta), w Piszu, Centrum Medica w Ostródzie i Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie (zabierz głos/oceń prezydenta). Wszystkie te oddziały łącznie z nowym w Ostródzie mogą przyjąć ponad 100 pacjentów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Anna Rutkiewicz, Ostróda, 2014-10-12 16:20:49

    Ciekawa jestem, czy ostródzki oddział zakaźny, oprócz nowoczesnych boksów melcerowskich, posiada niezbędne środki zabezpieczenia w tym także specjalistyczne kombinezony dla personelu? Czy personel został przeszkolony do walki z ebolą? Czy przewidziane jest przeszkolenie ludności cywilnej, jak sz...ybko i odpowiednio zareagować? Jak logistycznie została rozwiązana sprawa zabezpieczenia osób, z którymi zetknie się osoba podejrzana o zakażenie albo chora na ebolę? Mam na myśli nie tylko najbliższych tej osoby, ale także innych chorych w poczekalni oraz personel medyczny: lekarz pierwszego kontaktu, pielęgniarz... To samo dotyczy pogotowia ratunkowego. Pytań nasuwa się wiele, pora na rzeczowe odpowiedzi i fachowe przygotowanie. W przeciwnym wypadku grozi nam panika, a ta nigdy nie pomaga.  rozwiń