Nowy plan ratownictwa dla Mazowsza

Krótszy czas dojazdu karetek do pacjentów oraz częstsze korzystanie z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - to niektóre z założeń nowego planu ratownictwa medycznego dla Mazowsza. Zmiany zaczną obowiązywać w lipcu br. - poinformował w piątek urząd wojewódzki.
Nowy plan ratownictwa dla Mazowsza
Reorganizacja mazowieckiego systemu ratownictwa ma przebiegać dwuetapowo. W pierwszym okresie liczba rejonów operacyjnych na terenie województwa zostanie zmniejszona z 43 do 29, co oznacza jednoczesne zwiększenie ich obszaru. Gminy i miejscowości mają być przyporządkowane do rejonów według kryterium najszybszego dojazdu karetki. Docelowo - od lipca 2012 r. - rejonów ma być dziewięć.

Zatwierdzony przez minister zdrowia Ewę Kopacz plan ratownictwa oznacza też zwiększenie liczby karetek pracujących w godzinach 7 - 19 oraz 10 - 22. Mniej natomiast ma być karetek nocnych, bo najwięcej wezwań odnotowuje się w ciągu dnia. Karetek, jak obecnie, będzie 188; więcej jednak - o 20 - będzie miejsc, w których oczekują one na zgłoszenie. Dzięki temu ma się skrócić czas dojazdu do pacjentów.

Plan przewiduje również zmniejszenie liczby dyspozytorni medycznych. Początkowo będzie ich 29, ich zmniejszy się a do dziewięciu - w nowych rejonach operacyjnych. Docelowo ma ich być 5: w Warszawie, Radomiu, Ostrołęce, Siedlcach i Płocku. Każdy punkt odbioru zgłoszeń ma dysponować większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego, co ma ułatwić wykorzystanie sąsiednich zespołów w przypadku, gdy najbliższy będzie zajęty. To z kolei ma pozwolić na lepszą koordynację działań, np. gdy do zdarzenia trzeba będzie wysłać większą liczbę karetek.

Częściej ma być wykorzystywane także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, zwłaszcza do wypadków w ciągu dnia. Warunkiem koniecznym dla przeprowadzania operacji w nocy jest wcześniejsze wybranie i opisanie gminnych miejsc lądowania śmigłowców. Każda dyspozytornia będzie posiadać spis lokalizacji przystosowanych do startów i lądowań (w tym całodobowych lądowisk przyszpitalnych z odpowiednim oświetleniem) oraz mapą zasięgu śmigłowców, także tych, które stacjonują w sąsiednich województwach. Na Mazowszu działają obecnie dwa eurocoptery - w Warszawie i w Płocku.

Nowy plan ratownictwa medycznego powstał w związku z wydanym na początku marca br. zaleceniem ministra zdrowia. Na jego podstawie większość wojewodów zmodyfikowała swoje plany ratownictwa tak, aby możliwe było przeprowadzenie procedur NFZ. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE