PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy plan ratownictwa dla Mazowsza

  • PAP    11 marca 2011 - 20:47
Nowy plan ratownictwa dla Mazowsza

Krótszy czas dojazdu karetek do pacjentów oraz częstsze korzystanie z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - to niektóre z założeń nowego planu ratownictwa medycznego dla Mazowsza. Zmiany zaczną obowiązywać w lipcu br. - poinformował w piątek urząd wojewódzki.
Reorganizacja mazowieckiego systemu ratownictwa ma przebiegać dwuetapowo. W pierwszym okresie liczba rejonów operacyjnych na terenie województwa zostanie zmniejszona z 43 do 29, co oznacza jednoczesne zwiększenie ich obszaru. Gminy i miejscowości mają być przyporządkowane do rejonów według kryterium najszybszego dojazdu karetki. Docelowo - od lipca 2012 r. - rejonów ma być dziewięć.

Zatwierdzony przez minister zdrowia Ewę Kopacz plan ratownictwa oznacza też zwiększenie liczby karetek pracujących w godzinach 7 - 19 oraz 10 - 22. Mniej natomiast ma być karetek nocnych, bo najwięcej wezwań odnotowuje się w ciągu dnia. Karetek, jak obecnie, będzie 188; więcej jednak - o 20 - będzie miejsc, w których oczekują one na zgłoszenie. Dzięki temu ma się skrócić czas dojazdu do pacjentów.

Plan przewiduje również zmniejszenie liczby dyspozytorni medycznych. Początkowo będzie ich 29, ich zmniejszy się a do dziewięciu - w nowych rejonach operacyjnych. Docelowo ma ich być 5: w Warszawie, Radomiu, Ostrołęce, Siedlcach i Płocku. Każdy punkt odbioru zgłoszeń ma dysponować większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego, co ma ułatwić wykorzystanie sąsiednich zespołów w przypadku, gdy najbliższy będzie zajęty. To z kolei ma pozwolić na lepszą koordynację działań, np. gdy do zdarzenia trzeba będzie wysłać większą liczbę karetek.

Częściej ma być wykorzystywane także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, zwłaszcza do wypadków w ciągu dnia. Warunkiem koniecznym dla przeprowadzania operacji w nocy jest wcześniejsze wybranie i opisanie gminnych miejsc lądowania śmigłowców. Każda dyspozytornia będzie posiadać spis lokalizacji przystosowanych do startów i lądowań (w tym całodobowych lądowisk przyszpitalnych z odpowiednim oświetleniem) oraz mapą zasięgu śmigłowców, także tych, które stacjonują w sąsiednich województwach. Na Mazowszu działają obecnie dwa eurocoptery - w Warszawie i w Płocku.

Nowy plan ratownictwa medycznego powstał w związku z wydanym na początku marca br. zaleceniem ministra zdrowia. Na jego podstawie większość wojewodów zmodyfikowała swoje plany ratownictwa tak, aby możliwe było przeprowadzenie procedur NFZ. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.