PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy system ratownictwa budzi wątpliwości samorządów

  • JJ, Dziennik Polski/Rynek Zdrowia    9 marca 2011 - 14:22
Nowy system ratownictwa budzi wątpliwości samorządów

W Krzeszowicach (woj. małopolskie) zamiast dwóch będzie tylko jedna karetka. Samorządowcy obawiają się, że pomoc może dotrzeć do potrzebujących z opóźnieniem.
W nowym planie ratownictwa medycznego jedna karetka z Krzeszowic została przesunięta do Babic w powiecie chrzanowskim.

Dla gminy Krzeszowice, liczącej liczących 33 500 mieszkańców, Zabierzowa (23 000) i kilku tysięcy osób z pozostałych gmin wojewoda pozostawił jeden ambulans z zespołem lekarskim. Z takim rozwiązaniem nie chcą pogodzić się samorządowcy obu gmin, którzy uważają, że jedna karetka to stanowczo za mało ze względu na ruchliwą drogę krajową 79 oraz pobliską autostradę A4. Wystosowali w tej sprawie apel do wojewody.

- Projekt nowego systemu ratownictwa jest w tej chwili opiniowany przez resort zdrowia, który podejmie ostateczną decyzję. Nie możemy teraz sami wprowadzać zmian. Poza stroną formalną, zasadą nowego systemu jest lepsze rozlokowanie karetek w całym województwie i szybsze dotracie systemu ratownictwa dla mieszkańców województwa - stwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego.

Skąd więc wątpliwości i apel do wojewody samorządowców z Krzeszowic? Otóz jedna karetka z tego terenu "poszła" za gminą Alwernia, która została odłączona została włączona do powiatu chrzanowskiego. Tę gminę będzie obsługiwała karetka stacjonująca w Babicach.

- Krzeszowice nie pozostaną jednak bez opieki, bo oprócz tego, że będzie tam stacjonować karetka, to będą je obsługiwać także te z Wierzbanowic, Trzebini, Balic, Kryspinowa, Krakowa i Skały - dodaje Frenkiel.

- Nie zawsze to, że karetka stacjonuje bliżej, oznacza, że dojedzie szybciej. Są różne czynniki, które na to wpływają - podsumowuje rzecznik.

Czesław Bartl, burmistrz Krzeszowic, podobnie jak Ewa Bartl, wójt Zabierzowa, czekają na odpowiedź wojewody w sprawie apelu radnych o pozostawieniu dwóch karetek w Krzeszowicach. Zapowiadają interwencję u minister zdrowia Ewy Kopacz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.