PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy szpital we Wrocławiu

  • lk    28 października 2010 - 21:55
Nowy szpital we Wrocławiu

We Wrocławiu wmurowano w czwartek 28 października kamień węgielny pod budowę nowego szpitala wojewódzkiego. Inwestycja kosztować będzie 305 mln zł.
Szpital zostanie wybudowany w zachodniej części Wrocławia przy ul. Kosmonautów w pobliżu budowanej autostradowej obwodnicy Wrocławia. Będzie miał cztery kondygnacje, a jego łączna powierzchnia użytkowa wyniesie 48.500 m2. 

Szpital będzie nowoczesny, funkcjonalny, przyjazny dla pacjentów oraz dla personelu. Pomimo, że bryła budynku będzie kompaktowa i zwarta, umożliwi realizację wielu funkcji. Ułatwi to poruszanie się i komunikację, tak pacjentom, jak i personelowi. Na terenie przylegającym do szpitala zlokalizowano lądowisko dla helikopterów sanitarnych.

Szpital stanowić będzie centrum opieki zdrowotnej dla mieszkańców zachodniej części Wrocławia oraz województwa dolnośląskiego. Zapewni dostęp do stacjonarnej opieki medycznej dla około 400 tys. osób, a w niektórych wysokospecjalistycznych świadczeniach, dla mieszkańców całego Dolnego Śląska. Z założenia będzie to szpital o charakterze ratunkowym, w którym planuje się roczną liczbę hospitalizacji na około 30 tys. pacjentów. Przewidywana roczna liczba zabiegów operacyjnych – nie mniej niż 12 tys., zaś prognozowana roczna liczba porad ambulatoryjnych wyniesie ok. 60 tys.

Inwestycja ma kosztować wraz z wyposażeniem 305 mln zł. Wartość ostateczna znana będzie po przeprowadzeniu przetargu na realizację II etapu oraz po opracowaniu planu wyposażenia medycznego szpitala - wiosną 2011 roku. Budowa i wyposażenie zostaną sfinansowane z dwóch źródeł - ze środków województwa dolnośląskiego w wysokości 155 mln zł (pochodzących ze sprzedaży nieruchomości po szpitali im. Babińskiego przy pl. Jana Pawła II) oraz z kredytu w formie finansowania pomostowego, który zaciągnie spółka. Kredyt ma zostać spłacony po sprzedaży nieruchomości po szpitalach im. Marciniaka oraz szpitala Kolejowego, co nastąpi po przeniesieniu działalności tych 2 szpitali do nowego szpitala wojewódzkiego. 

I etap budowy nowego szpitala wojewódzkiego obejmuje wyprzedzające badania archeologiczne wraz z zabezpieczeniem wykopu poprzez budowę płyty fundamentowej (wrzesień 2010 - maj 2011). Przetarg został już rozstrzygnięty i realizacją pierwszego etapu zajmuje się firma PORR (POLSKA) S.A. z siedzibą w Warszawie. Roboty rozpoczęły się 15 września 2010.

W II etapie zostanie wybudowany budynek szpitala wraz z lądowiskiem dla helikopterów i zostanie zagospodarowany teren (II kwartał 2011 – IV kwartał 2013 - 30 miesięcy). W III etapie szpital zostanie wyposażony medycznie (III + IV kwartał 2013).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • lion, 2010-11-03 12:24:18

    co to za roznica? wazne , ze cos sie dzieje i komus sie chce
  • uczestnik tego wydarzenia, 2010-11-02 21:29:18

    Nie 28.10 w czwartek , a 26.10 we wtorek.Trochę wstyd, to nie było 200 lat temu. Z rzetelnością dziennikarską coraz gorzej.