PARTNER PORTALU
  • BGK

NRL apeluje do pacjentów: porad zdrowotnych szukajcie u lekarzy

  • PAP/KDS    12 marca 2018 - 16:02
NRL apeluje do pacjentów: porad zdrowotnych szukajcie u lekarzy
NRL wystosowała nietypowy apel do pacjentów (fot.PTWP)

- Poglądy wygłaszane przez samozwańczych uzdrowicieli są często absurdalne z punktu widzenia nauki - napisała w stanowisku Naczelna Rada Lekarska. Jednocześnie jej przedstawiciele zaapelowali do pacjentów, aby porad w sprawach zdrowia szukali u lekarzy.
- Środowisko lekarskie z niepokojem obserwuje rozpowszechniane w internecie, w tym za pośrednictwem mediów społecznościowych, informacje dotyczące rzekomej skuteczności metod i środków nie mających oparcia w aktualnej wiedzy medycznej, których stosowanie może być groźne dla zdrowia i życia, zwłaszcza jeśli stosowane są zamiast metod i środków, których skuteczność jest potwierdzona aktualną wiedzą medyczną - głosi stanowisko NRL.

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej, propagowanie pseudonaukowych metod leczenia jest w zdecydowanej większości przypadków elementem działalności ukierunkowanej na czerpanie zysku ze sprzedaży publikacji czy preparatów o niepotwierdzonej skuteczności terapeutycznej.

- Poglądy wygłaszane przez samozwańczych uzdrowicieli, nieposiadających wykształcenia medycznego czy nawet biologicznego, są bardzo często absurdalne z punktu widzenia każdej z dziedzin nauki - biologii, chemii czy w szczególności medycyny - podkreślają lekarze.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do pacjentów, aby porad w sprawach zdrowia poszukiwali u lekarzy, a w przypadku posiłkowania się informacjami powszechnie dostępnymi - np. w internecie - by korzystali z wiarygodnych źródeł.

NRL przypomina ponadto w swoim stanowisku, że stosowanie przez lekarzy metod i środków niemających potwierdzonej naukowo skuteczności, jest niezgodne z przepisami dotyczącymi wykonywania zawodu oraz zasadami etyki lekarskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.